banner1199

banner1197

İsrail askerleri neden Mescid-i Aksa'ya saldırıyor?

DÜNYA 30.09.2015, 10:22 30.09.2015, 10:38
İsrail askerleri neden Mescid-i Aksa'ya saldırıyor?

Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi, miraç mucizesinin yaşandığı yer. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik her geçen gün artan saldırılarının arkasında hangi neden yatıyor? Ulusal Kanal’a konuşan Filistin İslami Cihad Hareketi'nin Tahran Temsilcisi Nasır Ebu Şerif, Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından zaman ve mekan olarak bölünmek istendiğini söyledi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının her geçen gün şiddetini artırması dikkatleri bir kez daha Müslümanların ilk kıblesine çekti.

İran’ın Başkenti Tahran'daki Filistin Halkını Savunma Derneği Konferans Salonu'nda düzenlenen "Mescid-i Aksa, Tehlikeler ve Uluslararası Toplumun Sorumlulukları" konulu konferasta konuşan Filistin İslami Cihad Hareketi'nin Tahran Temsilcisi Nasır Ebu Şerif, İsrail’in, Halil kentindeki Hz. İbrahim Mescidi gibi Mescid-i Aksa'yı da işgal etmeye çalışıtığını söyledi.

1969 yılından beri İsrai’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıların nedenini Ulusal Kanal’a değerlendiren Nasır Ebu Şerif, Mescid-i Aksa’nın zaman ve mekan olarak bölünmek istendiğinine dikkat çekerek şunları söyledi: "Mescid-i Aksa'ya insanların girişi ve çıkışı noktasında bir kanun var ama siyonistler bu kanunları çiğniyorlar. Siyonistler Mescid-i Aksa’yı zama ve mekan olarak ikiye bölmek istiyorlar, lakin bu mümkün değil, bundan dolayı Filistinli Müslümanlar Mescidi aksayı muasara altına alarak siyonistlerin girişini engelliyorlar. Siyonistler öncelikle Müslümanları bu mescitlerin işgaline her gün saldırarak yavaş yavaş alıştırıyorlar. Ya bayram veya bir töreni bahane edip bu mescitlere geliş gidişleri arttırıyorlar. Bu durum daha sonraları mescidin işgaline kadar gidiyor. Bunun aynısını biz Hz. İbrahim Mescidi'nde yaşadık. İsrail'in sık sık Müslümanların girişine kısıtlama getirmesinin asıl hedefinin "Aksa'yı Müslümanlar ile Yahudiler arasında ikiye bölmek."

İsrail hükümetinin, Yahudi bayramlarını bahane ederek Mescid-i Aksa'da gerçekleştirdiği ihlallerde tepki gösteren Filistinliler ile İsrail güçleri ile çatışmalar devam ediyor.

Yakup Aslan
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P