banner1199

banner1197

İsrail Gazze'ye saldırdı

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait hedefleri vurmaya başladığını duyurdu. Yerel kaynaklara göre, İsrail savaş uçakları Hamas lideri İsmail Heniyye'nin Gazze'deki ofisini bombaladı.

DÜNYA 25.03.2019, 21:53 22.04.2019, 20:58
İsrail Gazze'ye saldırdı

İsrail güçleri abluka altındaki Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki bölgede bir eve düşmesinin ardından Hamas'a ait hedefleri vurmaya başladı. 

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Gazze Şeridi'ndeki Hamas'a ait hedefleri vurmaya başladık." ifadesi kullanıldı, daha fazla ayrıntıya yer verilmedi. 

Öte yandan bölgedeki görgü tanıkları, İsrail savaş uçağının Gazze'nin kuzeyinde Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait bir noktayı ve Han Yunus ile Refah kentlerindeki bazı tarım arazilerini vurduğunu aktardı.
İsrail savaş uçakları, Gazze kentinin batısındaki Er-Rimal Mahallesi'nde bazı noktaları ve  Gazze kentinin orta kesiminde bulunan Multezim Sigorta ve Yatırım Şirketi binasını da bombaladı.

Multezim Sigorta ve Yatırım Şirketi, İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 2014'te düzenlediği saldırılarda da hedef alınmıştı. 
Gazze'den atılan bir roket, bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki Şaron bölgesinde bir eve düşmüş, evde bulunan 7 kişi yaralanmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu bölgedeki birliklere takviye yaparken, Gazze'ye açılan Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapıları kapatılmıştı. 

İsrail makamları kısa süre önce, sınıra yakın bölgelerde yaşayan Yahudi yerleşimcilerden, İsrail ordusunun saldırılarına cevaben Gazze'den yapılması "muhtemel" roket atışlarına karşı yakınlardaki sığınaklara gitmek üzere hazırlıklı olmalarını istemişti. 

Artan gerginlik nedeniyle, İsrail'in güneyindeki tren seferleri iptal edilmiş, sığınaklar açılmıştı.Ne olmuştu?
İsrail'in başkenti Tel Aviv'in kuzeyindeki bir bölgeye roket düştü. İsrail ordusu ise ek birliklerini Gazze sınırına gönderdi. Haberi Amerika'dayken alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ülkesine geri dönme kararı aldı. Netanyahu yarın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek. Görüşmede Trump'ın, Golan Tepeleri'ndeki İsrail işgalini tanıyan kararnameyi imzalaması bekleniyor. İsrail Başbakanı görüşmeden sonra ise Tel Aviv'e gidecek.

Tel Aviv'e roket düştü. Filistin'de gerginlik attı. Netanyahu Amerika ziyaretini kısa kesme kararı aldı...

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nden atıldığı iddia edilen bir roket, İsrail'in başkenti Tel Aviv'in kuzeyindeki bölgeye isabet etti.

İsrail basınında yer alan haberlerde roketin, Tel Aviv'in kuzeyinde yer alan Şaron bölgesindeki bir eve düştüğü kaydedildi. İsrail Kamu Yayın Kurulu olayda 6'sı hafif 7 kişinin yaralandığını açıkladı.

Atılan rokete ilişkin Filistinli gruplardan henüz açıklama yapılmadı.

İsrail ordusundan ek birlikler, Gazze sınırındaki noktalara takviye olarak gönderildi. İsrail Gazze'ye açılan sınır kapılarını kapattı.

Şaron bölgesine düşen roket nedeniyle Hamas sorumlu tutulurken Gazze'ye de İsrail saldırısı başladı.

Yaşanan gelişmeler sonrası Washington'a Amerikan Başkanı Donald Trump ile görüşmeye giden Başbakan Binyamin Netanyahu ziyaretini kısa kesme kararı aldı. İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden de yazılı açıklama yapıldı. Netanyahu'nun, Trump ile görüştükten sonra Tel Aviv'e döneceği öğrenildi.

Trump'ın Netanyahu ile görüşmesinde İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki işgalini tanıyan bir kararname imzalaması bekleniyor.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P