banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İsrail'in itirazına rağmen asıldı

Gözlemci statüsündeki ülkelerin bayraklarının Birleşmiş Milletler Genel Merkezine asılması tasarısı İsrail'in yoğun kulisine rağmen 119 ülkenin oyu ile kabul edildi. Bu kararla 193 üye ülke bayraklarının bulunduğu yere 20 gün içinde Vatikan ve Filistin bayrakları da asılacak.

DÜNYA 11.09.2015, 12:45 11.09.2015, 12:46
İsrail'in itirazına rağmen asıldı
Birleşmiş Milletler'in Newyork'taki Genel Merkezi'ne gözlemci statüsündeki üye olmayan ülkelerin bayraklarının asılması tasarısı oylandı.

Birleşmiş Milletler'e üye Arap ülkeleri grubu tarafından sunulan tasarı, İsrail'in itirazına rağmen Genel Kurulun gündemine geldi.

Oylamaya 193 üye ülkeden 172'si  katıldı. Tasarı, 119 ülkenin "evet" oyuyla kabul edildi. 45 ülkenin çekimser kaldığı tasarıya 8 ülke "hayır" oyu verdi. Hayır oyu veren ülkeler; İsrail, ABD, Kanada, Avustralya, Marshall Adaları, Tuvalu, Palau ve Mikronezya oldu.  

Tasarının kabul edilmesiyle, BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüyle temsil edilen Vatikan ve Filistin'in bayrakları 193 üye ülke bayraklarının bulunduğu yere 20 gün içinde asılması gerekiyor. Vatikan'dan daha önce yapılan açıklamada, Vatikan bayrağının BM'ye asılması konusunda bir girişimde bulunulmayacağı belirtilmişti.

Toplantıda söz alan üye ülke temsilcilerinin çoğu bayrak çekmenin yeterli olmayacağını, Filistin'in BM'ye tam üye olmasını desteklediklerini açıkladı.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da tasarıyı "Bağımsız bir devlet olarak tanınma yolunda önemli bir adım" olarak niteledi. 

Filistin bayrağını BM Genel Merkezi'nde göndere, 70. Dönem Genel Kurul toplantıları için ABD'ye gelecek Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın çekmesi bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P