banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Katalonya bağımsızlığını ilan etti! İspanya görevden aldı

Referandumun ardından türbülansa giren Katalonya yönetimi, Madrid'in restinin ardından bugün oylama yaptı ve tek taraflı bağımsızlık kararı çıktı. İspanya hükümeti Katalonya özerk yönetimini görevden aldı, parlamentoyu feshetti. Yeni parlamento seçimleri 21 Aralık'ta yapılacak. Ayrıca İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya yerel polis şefinin de görevden alınacağını duyurdu.

DÜNYA 27.10.2017, 17:11 27.10.2017, 22:23
Katalonya bağımsızlığını ilan etti! İspanya görevden aldı

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi parlamentosu yapılan gizli oylamayla tek taraflı bağımsızlık kararı aldı.

Katalonya'da azınlık hükümeti olarak iktidarda bulunan "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakı ve ona dışarıdan destek veren aşırı sol görüşlü "Halk Birliği Adaylığı" (CUP) partilerinin sunduğu "cumhuriyet yönetimi şeklinde bağımsız Katalonya devleti ilan edilmesi ve bununla bağlantılı yapıcı sürecin başlatılması" başlıklarındaki karar önerileri parlamentodaki oylamada kabul edildi."Junts pel Si" ve CUP'un verdiği öneriyle gizli olarak yapılan oylamadan 70 "evet", 10 "hayır" ve 2 "boş" sonucu çıktı. "Catalunya si que es pot" partisi dışında muhalefetteki tüm siyasi partiler oylamaya katılmayarak, protesto etmek için genel kurul salonunu terk etti.

Halk Partisinden (PP) milletvekilleri salonu terk ederken genel kurul koltuklarına İspanya ve Katalonya bayrakları bıraktı.

RAJOY: HUKUKUN EGEMENLİĞİ TESİS EDİLECEK

İlanın ardından ilk tepki İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'dan geldi.

Rajoy, Twitter'dan yaptığı açıklamada 'itidal' çağrısı yaparak "Katalonya'da hukukun egemenliği tesis edilecek" ifadelerini kullandı.İspanya Senatosu, Katalonya'nın özerkliğini askıya alacak maddeyi onayladı

AB'DEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği'nden açıklama geldi: "Muhattabımız her zamanki gibi İspanya olacak"


DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığının Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilanına ilişkin açıklamasında, "Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile anayasaya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz." denildi.


 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P