banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

'Kayıp' denen Uygurlar evlerinde görüntülendi

Çin’de yayın yapan Global Times gazetesi Batı medyasında kayıp olduğu iddia edilen Uygurlara ulaştı. Global Times, söz konusu Uygurları memleketlerinde, evlerinde, işlerinde görüntüledi, onlarla konuştu. Batı’nın yalanlar üzerinden yürüttüğü bir kampanya daha boşa çıkarıldı.

DÜNYA 25.12.2019, 11:42
'Kayıp' denen Uygurlar evlerinde görüntülendi

Çin Hükümeti, 9 Aralık’ta, aşırıcılıktan etkilenen Uygurların eğitim merkezlerinden mezun olduğunu duyurdu. Ardından Batı medyası ‘Still No Info’ etiketiyle sosyal medya üzerinden ‘Kayıp Uygurlar’ kampanyası başlattı. Kampanyada bazı kişilerin kimlik bilgileri ve fotoğrafları paylaşıldı, kayıp oldukları, iletişim kurulamadığı ileri sürüldü. Kampanyayı yürütenler, Ruşen Abbas gibi ABD istihbarat örgütlerine çalıştığı bilinen isimlerdi…

Çin’de yayın yapan Global Times gazetesinin muhabirleri, internet üzerinden yapılan paylaşımların izini sürüp farklı bölgelerden sözde kayıp kişilere ulaştılar. Muhabirler, ‘kayıp’ denilen Uygurları memleketlerinde, evlerinde, işlerinde görüntüledi, onlarla konuştu... İşte sözde kayıp isimlerden bazıları:

HOTAN’DA FABRİKADA ÇALIŞIYOR

Ruzi Memet Atawulla, Hotan’da bir ayakkabı fabrikasında çalışıyor, ailesi ile birlikte yerel hükümetin yardımı ile yaptıkları bir evde yaşıyor. 2017’de etkilendiği aşırıcı fikirler nedeniyle eğitim merkezine giriyor, 2018 Nisan ayında mezun oluyor, fabrikada çalışmaya başlıyor. Daha sonra evleniyor. Ruzi Memet Atawulla, muhabirlere sınıfındaki diğer tüm arkadaşlarının da mezun olduğunu söylüyor.

TORUNUYLA…

Aziz Niyaz, fotoğrafta torunu ile birlikte televizyon izliyor. 2019 Haziran’ında Aksu bölgesindeki Kuqa ilçesinde yerel su koruma idaresinden emekli olmuş.

EVİNDE ÇİÇEKLERİNİ SULUYOR

Abudkerim Abdureym, fotoğrafta Urumçi’deki evinde çiçeklerini suluyor. 47 yaşında, gözü ile ilgili sağlık sorunları sebebiyle otobüs firmasından emekli olmuş. Sanayi bölgesinin yakınında çalışarak ek gelir de elde ediyor. Eşi ve iki oğlu ile birlikte yaşıyor. Boş zamanlarında çiçekleriyle ilgilenmeyi seviyor. Abudkerim “Ben iyi bir hayat sürüyorum lütfen yalan bilgilerle yaşamlarımıza müdahale etmeyin” diyor. Aydınlık

Yorumlar (0)
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P