banner1199

banner1197

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden fotoğraflı yanıt

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti devlet medyası, idam edildiği öne sürülen KDHC lideri Kim Jong-un'un ABD işlerinden sorumlu özel temsilcisi Kim Hyok-chol'u bir konserde gösteren fotoğraf yayımladı.

DÜNYA 03.06.2019, 11:55 08.12.2019, 09:26
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden fotoğraflı yanıt

Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo'da çıkan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ABD işlerinden sorumlu özel temsilcisi Kim'in iki ülke arasındaki ikinci nükleer zirvenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından dışişleri bakanlığında çalışan 4 kıdemli yetkili ile Pyongyang yakınındaki Mirim Havaalanı'nda infaz edildiğine ilişkin haberin ardından KDHC devlet medyası, diplomatın KDHC lideri Kim ile davetliler arasında olduğu bir konserin fotoğraflarına yer verdi.

Fotoğrafta özel temsilci Kim'in, ordu mensuplarının eşleri tarafından düzenlenen konserde KDHC lideri Kim ile protokol sıralarında sanatçıları alkışladığı görülüyor.

Güney Kore gazetesinde yer alan haberde, zirve sırasında Kim'in çevirmenliğini yapan Shin Hye Yong'ın da zirve sonrası "otoriteye karşı gelmek" suçlamasıyla esir kampına yollandığı ileri sürülürken, Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'ın ise Hanoi zirvesinden bu yana hiç görülmediği belirtilmişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyetitarafından iddialara ilişkin herhangi açıklama yapılmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kim, 26-27 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." demişti. KDHC Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ise zirvede yaptırımların kısmen kaldırılmasını talep ettiklerini söylemişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerin süreceğini dile getirmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P