banner1199

banner1197

Kral Carlos'un 1500 sevgilisi vardı

Kral Juan Carlos’un oğlu Felipe’ye tahtı bırakacağını açıklamasının ardından yüz binlerce monarşi karşıtı, 60’tan fazla kentte sokaklara çıktı

DÜNYA 04.06.2014, 11:35 04.06.2014, 18:13
Kral Carlos'un 1500 sevgilisi vardı
 Son dönemde skandallarla yıpranan İspanya Kralı Juan Carlos’un tahtı oğlu Felipe’ye devrederek kraliyet ailesine bakışı ‘yenileme’ arzusu sert duvara çarptı. Dünkü açıklamanın ardından akşam saatlerinde İspanya’da 60’tan fazla şehirde monarşinin sonlandırılıp cumhuriyetle yönetime geçiş için protesto gösterileri düzenlendi. Madrid’in Puerta del Sol meydanındaki gösteride 1931-1939 yılları arasında varolan İkinci CumHuriyet’in bayrakları açılırken taşınan pankartlarda “Yarın İspanya bir cumhuriyet olacak”, “Kral değil referandum” ve “Kraliyet devri... kralsız” sloganları görüldü.

İnternette açılan imza kampanyalarında ilk birkaç saatte devlet başkanının halkoyu ya da meclis tarafından seçilmesi için 130 binden fazla imza toplandı. Puerta del Sol’un meydanını dolduran 20 bin kişiden biri olan 24 yaşındaki Paola Torija “Cumhuriyet rejimine geçmemiz için iyi bir zamanın geldiğini düşünüyorum. Kraliyet eskiden görkemliydi fakat bugün çağdışı, işe yaramaz ve içinde olduğumuz krizde çok ağır bir masraf” dedi.

Referanduma destek


25 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde İspanya’daki oyların yüzde 20’sini alan küçük sol partiler; Podemos, Birleşik Sol ve Yeşiller, monarşinin geleceği için referandum düzenlenmesini talep etti. Başbakan Mariano Rajoy ise kraliyet sistemini savunarak “Bence monarşi büyük oranda halkın desteğine sahip. Eğer anayasayı beğenmiyorsanız, anayasal reform önerilsin. Fakat şu an talep edilen bir demokraside yasayı ezip geçmek” dedi. Hükümet olağanüstü toplanarak Felipe’nin kral olması için kanun değişikliği çalışmalarına başladı. Prens’in 6. Felipe olarak tahta çıkması haftalar alabilir.

‘Carlos’un 1500 sevgilisi var’

İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi Kral Juan Carlos’un 1500’den fazla kadınla beraber olduğu iddialarını tekrar gündeme getirdi. Gazete, Carlos’un 35 yıldır eşi Kraliçe Sofia’yla yatağını paylaşmadığını öne sürerek 76 yaşındaki Kral’ın Leydi Diana’ya bile kur yaptığını öne sürdü.

Sofia’ya ihanet

Pilar Eyre’nin iki yıl önce yayınlanan kitabını hatırlatan Daily Mail, Sofia’nın birkaç aylık evliyken Carlos’un ünlü bir film yıldızıyla yatakta yakaladığı iddiasını yeniledi. Carlos’u kendinden 35 yaş küçük Almanya Prensesi Corrina zu Savin-Wittgenstein’la birliktelik yaşayıp Kraliçe Sofia’yı aldattığı ve ilişkilerinin 2006’dan beri sürdüğü iddia edilmişti. (Milliyet)

Yorumlar (0)
15°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P