banner1199

banner1197

Kral Selman, Suudi Arabistan'a giden Obama'yı karşılamadı 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'yı Suudi Arabistan'da Vali karşıladı. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi için Suudi Arabistan’a giden Obama, havaalanında Kral Selman tarafından karşılanmadı. Körfez ülkelerinden gelen Arap liderleri havaalanında bizzat karşılayan Selman, Obama’yı karşılaması için Riyad Valisi’ni görevlendirdi.

DÜNYA 21.04.2016, 15:18
Kral Selman, Suudi Arabistan'a giden Obama'yı karşılamadı 
ABD-Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giden Obama'yı, Havalimanında Riyad valisi Prens Faysal Bin Bender Bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, ABD Riyad büyükelçisi Joseph W. Westphal ve diğer yetkililer karşıladı.

ABD ile Suudi Arabistan ilişkileri, ABD’nin İran’la ilişkileri geliştirmesi ve  11 Eylül saldırısında Riyad yönetiminin rolü olduğunu iddialarını içeren yasa tasarısının Kongre’ye gelmesi nedeniyle bir süredir gergin. Suudi Arabistan yasanın Kongre'den geçmesi halinde "750 milyar dolarlık fonlarımızı satarız" diyerek ABD'ye ekonomik tehditte bulunmuştu. İşte tam bu ortamda  Suudi Arabistan’a giden Obama havaalanında karşılama şoku yaşadı. 

Obama, havaalanında Kral Selman tarafından karşılanmadı. Körfez ülkelerinden gelen Arap liderleri havaalanında bizzat karşılayan Selman, Obama’yı karşılaması için krallığın üst düzey yöneticileri yerine Riyad Valisi’ni görevlendirdi.

Obama bugün Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn liderlerinin katılacağı zirveye katılacak. Daha sonra İngiltere’ye gidecek olan Obama, burada Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin de katılacağı beşli görüşme yapacak.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P