banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Kremlin'den Putin-Erdoğan-Ruhani zirvesi hakkında açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Kasım'da Soçi'de Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin Suriye gündemiyle bir zirve gerçekleştireceğini doğruladı.

DÜNYA 16.11.2017, 17:03
Kremlin'den Putin-Erdoğan-Ruhani zirvesi hakkında açıklama

Basın mensuplarının sorusu üzerine önümüzdeki hafta yapılacağı açıklanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki zirveyi doğrulayan Peskov, "Burada Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri söz konusu. Gündemde Suriye olacak" yanıtını verdi. 

Görüşme hem Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hem de Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından doğrulanmıştı. Kalın, görüşme için şu ifadeleri kullanmıştı:

Astana toplantıları sonucunda Suriye'de şiddetin azaltılması yönünde sağlanan ilerlemeler ve tesis edilen gerilimi azaltma bölgelerindeki faaliyetler değerlendirilecek, insani yardımların ulaştırılması ve Suriye'de siyasi çözüm yönünde 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesindeki Cenevre sürecine üç garantör ülke tarafından yapılabilecek katkılar ele alınacaktır."

Bozdağ da şunları söylemişti:

"Bugün basına yansıyan haber doğru. Sayın Cumhurbaşkanımız yakında yeniden Rusya'da olacak. Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ve İran, Türkiye birlikte Astana ve Suriye'deki siyasi geçiş sürecini ele alacaklar ve önemli değerlendirmelerde bulunacaklardır."/Sputnik

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P