banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Küresel doğalgaz tüketimi yüzde 4,6 arttı

Küresel doğalgaz tüketimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artarak 3,9 trilyon metreküpe yükseldi

DÜNYA 02.04.2019, 12:23
Küresel doğalgaz tüketimi yüzde 4,6 arttı

Çin ve ABD'den gelen yüksek talep nedeniyle küresel doğalgaz tüketimi 2018'de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,6 artarak 3,9 trilyon metreküpe çıktı.

AA muhabirinin Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan "Küresel Enerji ve Karbondioksit Emisyonları Statü Raporu"ndan yaptığı derlemeye göre, geçen yıl doğalgaz tüketimi toplamda 170 milyar metreküp arttı.

Söz konusu tüketim artışının 40 milyar metreküpü kömürden doğalgaza geçişten kaynaklandı.

Küresel talep artışında başı çeken iki ülke ise ABD ve Çin oldu. ABD'de doğalgaz tüketimi 80 milyar metreküp, Çin'de ise 42 milyar metreküp arttı.

Çin'in enerji sepetinde doğalgazın payı 10 yılda iki katına çıktı ve geçen yıl ülkede bu miktar yüzde 8 olarak kayıtlara geçti. Temiz enerji arayışındaki Çin, 2018'de dünyanın en büyük doğalgaz ithal eden ülkesi oldu.

Gelecek 5 yılda Çin'deki talep artışının devam edeceği öngörülen rapora göre, ülkenin ekonomik büyümesi de doğalgaz talebini artıracak.

Öte yandan, küresel doğalgaz tüketiminin artmasında Asya Pasifik bölgesinde sanayinin büyümesiyle elektrik ihtiyacının yükselmesi ve Güney Kore'de kapatılan nükleer santraller de etkili oldu.

Böylece, küresel doğalgaz tüketimi geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,6 artarak 3,9 trilyon metreküpe çıktı. Tüketimdeki bu yükseliş, 2010'dan bu yana gerçekleşen en büyük artış miktarı olarak kayıtlara geçti.

Raporda ayrıca Türkiye, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin doğalgaz tüketiminin, sıcak havalar ve elektrik üretiminde gazın payının düşmesi nedeniyle azaldığı ve söz konusu ülkelerin depolarındaki stokları artırmak için Rusya'dan 200 milyar metreküpü aşkın gaz ithal ettiği kaydedildi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P