banner1199

banner1197

'Laptop yasağı' yayılıyor

ABD'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerden yapılan direkt uçuşlara getirdiği elektronik cihaz yasağı Avrupa geneline yayılıyor. Avrupa Komisyonu, ABD'ye yapılacak uçuşlarda elektronik yasağı uygulanmasının başlayacağını bildirerek gerekli hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Bazı yolcular yasağı aşabilmek için önce Avrupa'ya buradan da Amerika'ya gidiyordu.

DÜNYA 08.05.2017, 11:15 08.05.2017, 17:16
'Laptop yasağı' yayılıyor

ABD’nin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden yapılan doğrudan uçuşlarda başlattığı elektronik eşya yasağı tüm Avrupa havalimanlarına yayılıyor.

Avrupa Komisyonu'nun, ACI olarak bilinen Uluslararası Havalimanları Komisyonuna verdiği bilgiye göre, yasak önümüzdeki haftalarda yürürlülüğe girecek. Detaylar ise perşembe günü yapılacak Avrupa Komisyonu havacılık güvenliği toplantısında belli olacak.

ABD'li güvenlik birimleri, 22 Mart’ta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 Müslüman ülkeden ABD’ye doğrudan yapılan uçuşlara elektronik yasağı uygulaması başlatmıştı. Bir gün sonra İngiltere'de aynı kararı uygulamaya koydu. Gerekçe ise uçaklara diz üstü bilgisayar içine yerleştirilecek patlayıcı ile terör saldırısı yapılacağı istihbaratıydı.

Elektronik cihaz yasağı kapsamında yolcular cep telefonlarından büyük diz üstü bilgisayar, tablet ve diğer elektronik cihazları kabinde yanlarında taşıyamıyor.

Yasağın ardından bazı Türk yolcular ABD'ye doğrudan uçmak yerine önce Avrupa’ya gidiyor oradan da ABD'ye uçuyordu. Böylece dizüstü bilgisayarlarını yanlarında taşıyabiliyorlardı. Yasağın Avrupa'yı da kapsayacak şekilde genişlemesiyle Türk Hava Yolları’nın bu yolcuları yeniden kazanması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P