banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Libya ateşkesine art arda destek

Libya'da oluşturulan yeni sürece destek açıklamaları peş peşe geldi. Mısır, Almanya ve Arap Birliği diplomatik sürece destek verdiklerini ilan etti. Mısır ve Alman hükümetleri, Libya'da ilan edilen koşulsuz ateşkesin memnuniyetle karşılandığını duyurdu. Arap Birliği ise taraflara "Ateşkese uymaları" çağrısı yaptı.

DÜNYA 13.01.2020, 20:27
Libya ateşkesine art arda destek

Türkiye ve Rusya'nın çağrısıyla Libya'da yürürlüğe giren ateşkese bölge ülkelerinden destek açıklamaları peş peşe geldi.    

Türkiye ve Rusya işbirliği bölgedeki dengeleri değiştirdi. Libya'da başlayan diyalog süreci ile ilgili Mısır, Almanya ve Arap Birliği destek mesajları verdi. 

Mısır Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada Berlin'de yapılacak Libya konulu toplantıya işaret edildi. Mısır'ın, Libya ve komşu ülkelerin birliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan kapsamlı bir çözüme destek verdiği ifade edildi.

Berlin zirvesi öncesinde Libya ateşkesine destek veren bir diğer ülke de Amanya oldu. Açıklamayı  Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert yaptı. 

Libya'daki ateşkesten memnuniyet duyduğunu ifade eden bir diğer taraf da Arap Biriği oldu. 

Birlik, yaptığı yazılı açıklamada Libya’daki bütün taraflara ateşkese uymaları ve gerginliği artıracak faaliyetlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Arap Birliği ayrıca, Berlin Konferansı sürecine uygun olarak, siyasi müzakerelerin başlatılmasını talep etti.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P