banner1198

banner1199

banner1197

Libya Ulusal Ordu Trablus Havaalanını ele geçirdi! ABD'den yeni açıklama: Trablus saldırısı derhal durdurulsun

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter'e bağlı güçlerin başkent Trablus'ta hakimiyeti sağlaması ABD'yi panikletti. ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı dün Libya'daki ABD askerlerini geri çekme kararı aldıklarını duyururken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bugün bir açıklama yaparak 'ABD Trablus yakınlarındaki çatışmalardan derin kaygı duyuyor. Halife Hefter’in güçlerinin askeri saldırısına karşı olduğumuzu açıkça söyledik ve Libya’nın başkentine yönelik askeri operasyonların derhal durması çağrısında bulunuyoruz' dedi.

DÜNYA 08.04.2019, 16:37 08.04.2019, 16:37

General Hafter'in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun Trablus'a başlattığı harekat devam ediyor.

Libya Ulusal Ordusu, kent içinde ilerledikçe çatışmalar şiddetleniyor.

Libya Ulusal Ordusu son olarak hava trafiğine kapalı tutulan Uluslararası Trablus Havalimanı'nı kontrol altına aldı. General Hafter komutasındaki güçlerin Trablus'un güneyindeki Yermuk askeri kampında da kontrolü ele geçirdiği gelen bilgiler arasında...

Şu ana kadar 21 kişinin öldüğü, 27 kişinin yaralandığı bildirildi.

Libya Ulusal Ordusu'nun başkent Trablus'a harekat başlatmasının ardından Libya'daki Amerikan askerinin çekildiği açıklandı.

Açıklamayı ABD Afrika Komutanlığı yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

Açıklamada "AFRICOM tarafından desteklenen ABD birlikleri, güvenlik koşullarının kötüleşmesiyle, geçici olarak Libya'nın dışına sevk edildi" denildi.

POMPEO: DURDURUN

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Libya’daki çatışmalara ilişkin açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Halife Hafter’in Libya’nın Trablus kentine yönelik askeri harekatına karşı olduğunu belirterek "harekatın derhal durması" çağrısında bulundu.

Pompeo açıklamasında, “ABD, Trablus yakınlarındaki çatışmalardan derin kaygı duyuyor. Halife Hafter’in güçlerinin askeri saldırısına karşı olduğumuzu açıkça söyledik ve Libya’nın başkentine yönelik askeri operasyonların derhal durması çağrısında bulunuyoruz. Kuvvetler saldırı öncesindeki pozisyonlarına geri dönmeliler” ifadelerini kullandı.

Libya’daki tüm tarafların gerginlikleri azaltmak konusunda sorumlulukları bulunduğunu kaydeden Pompeo, Hafter’in tek taraflı saldırısının, sivilleri tehlikeye düşürmesinin yanı sıra Libya’nın geleceğini de tehdit ettiğine dikkat çekti.

Pompeo, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Libya’daki çatışmanın askeri bir çözümü yok, bu yüzden ABD olarak uluslarası ortaklarımızla birlikte Libya liderlerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin arabuluculuk yaptığı siyasi görüşmelere dönmeleri konusunda baskı yapıyoruz. Ülkeyi bir araya getirmek ve tüm Libyalıların güvenlik, istikrar ve huzuru için tek yol siyasi çözümdür.”

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı da gün içinde Libya’da çatışmaları gerekçe göstererek ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini duyurmuştu.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Tahir Siyala ile telefonda görüştü. Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

LİBYA'DA ASLINDA NE OLUYOR?

Libya'da Hafter'e bağlı güçler, 15 Ocak'ta Çadlı silahlı muhalif grupları temizlemek, insan kaçakçısı çeteleri bölgeden çıkarmak, El Kaide ve IŞİD terör örgütleriyle savaşmak için ülkenin güneyine operasyon başlatmıştı. Hafter güçleri, operasyon kapsamında güneydeki çeşitli bölgeleri ele geçirmişti. Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter'e bağlı güçler geçen Cuma günü de Libya'nın başkenti Trablus'a girmişti. Trablus çevresinde şiddetli çatışmaların devam ettiği öğrenildi. Libya Ulusal Ordusu'nun Uluslararası Trablus Havalimanı ve çevresini kontrol altına aldı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
22°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P