banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Libya'da diplomasi trafiği hızlandı

Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştiren Libya mutabakatı sonrası diplomasi trafiği hız kazandı. Türk ve Rus heyetleri Moskova'da masaya oturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Jonhson'la görüştü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Yunanistan ile temas kurdu. Gelişmelere ilişkin İsrail'den ise "Türkiye ile savaşacak değiliz" mesajı geldi

DÜNYA 24.12.2019, 19:59 24.12.2019, 13:58
Libya'da diplomasi trafiği hızlandı

Türkiye, Libya ile imzaladığı Münhasır Ekonomik Bölge mutabakatı ile Doğu Akdeniz'de bir kez daha bayrak gösterdi. 

Bölgede ülkelerinde hareketlilik üst seviyede. Yunanistan, İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi kendi arasında diplomatik temaslar yürütürken, Türkiye de Libya merkezli görüşmeleri artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüştü. Görüşmenin ana gündem maddesini Libya oluşturdu.

Bir telefon görüşmesi de Yunanistan hattında oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde Hafter ile bir araya gelen Yunan Mevkidaşı  Dendias'la görüştü ancak görüşmeye ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Türk ve Rus heyetler ise Moskova'da masaya oturdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Libya krizi konusunda Türkiye ile temasların devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. 

Doğu Akdeniz'deTürkiye karşıtı cephede yer alan İsrail'de ise ton değişikliği var. İsrail Dışişleri Bakanı Katz,"mutabakata karşıyız, ancak bu, Türkiye ile karşı karşıya gelmek için savaş gemileri göndereceğimiz anlamı taşımıyor." dedi.

Bir açıklama da mutabakatın taraf ülkesi Libya'dan geldi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, İtalyan Corriere della Sera'ya verdiği demeçte mutabakata yönelik kararlılığını ortaya koydu.

İç cepheden de Libya'ya yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı açıklamada Libya mutabakatına karşı çıkan siyasilere seslendi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P