banner1199

banner1197

Macron: OHAL ilan edeceğim

Sarı Yelekliler'in bir aydır süren eylemleri Fransız hükümetini harekete geçmeye mecbur bıraktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ulusa sesleniş konuşması yaptı. Macron, asgari ücrete 100 avro zam yapıldığını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı, emekli maaşından vergi alınmayacağını da açıkladı.

DÜNYA 10.12.2018, 22:10 11.12.2018, 18:24

Fransa'da beklenen konuşma geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron kameralar karşısına geçti. Macron canlı yayında Fransa'da yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Macron ulusa seslenişi öncesi işçi ve memur sendikasının temsilcileriyle bir araya geldi. Bilgilendirme Elysee (Elize) Sarayı tarafından yapıldı. "Sarı yeleklilerin protestolarının yol açtığı sorunlara çözüm bulmak için" toplantı yapıldığı duyuruldu.

Toplantının ardından ise Macron ulusa seslendi. Sarı yeleklilerin protestolarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Fransız Cumhurbaşkanı "ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan ettiğini" duyurdu.

Macron, halkın öfkeli olduğunu unutmadığını ifade etti. Bu öfkenin akaryakıt zamlarıyla başladığını ve daha derin olduğunu söyledi. Emmanuel Macron, şirketlere ek vergi yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 avro zam yapılacağını açıkladı.

Macron ayrıca 2019 yılı itibarıyla fazla mesai ücretlerinden vergi alınmayacağını da duyurdu. 2 bin avronun altındaki emeklilik maaşlarından da artık kesinti yapılmayacak.

Varlık vergisindeki değişiklikle zenginleri kolladığı yönünde eleştirilen Macron, bu konuda ise geri adım atmayacağını ancak vergi kaçakçılığıyla mücadele edeceğini söyledi.

Fransız kamuoyundan gelen ilk tepkilere göre Cumhurbaşkanı Macron'un açıkladığı önlem paketi, eylem yapan Sarı Yelekliler için yeterli gözükmüyor. Özellikle asgari ücrete yapılan 100 avroluk zam sosyal medyada alaya alınıyor.

Fransız basını Macron'un mini paketindeki maddelerin Sarı Yeleklilerin öfkesini dindirmek için yetersiz kaldığında hem fikir. Öte yandan bir diğer görüş de Macron'un amacının Sarı Yeleklileri ikna etmek değil kararsız Fransızları kendi tarafına çekmek olduğu yönünde.

ulusal.com.tr

Yorumlar (1)
Adil Aydın 13 ay önce
OHAL Vatanseverler için değil, teröritler için. Sarı yelekliler Fransa'nın Kurtuluşu için çalışıyor.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P