banner1199

banner1197

Maliki'ye ağır eleştiri!

Amerika'nın en çok satan gazetelerinden New York Times, başyazısında Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye ağır eleştiriler yöneltti. Gazete, IŞİD militanlarının Musul'u ele geçirmesinden Maliki'yi sorumlu tuttu.

DÜNYA 13.06.2014, 20:33 13.06.2014, 19:34
Maliki'ye ağır eleştiri!
"Maliki paniğe kapıldı. Şaşırtıcı değil, çünkü Irak'taki felaketin sorumlusu herkesten çok o."

Bu satırlar Amerika'nın en çok satan gazetelerinden New York Times'ın başyazısından... Yazıda Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesine zemin hazırlamakla ve mezhep çatışmasını körüklemekle suçlanıyor.

"Irak'ı zehirleyen siyasi kargaşanın merkezinde hep Maliki vardı. Maliki otoritesini, Sünni azınlığa rağmen Şii çoğunluktan yana kullandı. Mezhep çatışmasını kızıştırdı ve teröristlerin direnç kazanabileceği ortamı hazırladı"

IŞİD'den "sünni militanlar", Irak ordusundan ise "korkak" olarak bahsedilen yazıda, Peşmergelerin Kerkük'e girmesi ülkenin parçalanmasına sinyal olarak değerlendirildi:

"Irak ordusunun ne kadar korkak olduğunu düşününce, Kürt peşmergelerin Kerkük'ü ele geçirmesi şaşırtıcı değil. Kürtler ülkenin kuzeyindeki bölgeyi başarıyla yönetiyorlar. Bu gelişme, ülkenin parçalanmasının sinyallerini veriyor"


Öte yandan yazıda Amerika'nın Irak politikası da değerlendirildi.

"Askeri müdahale kötü bir fikir. Amerika Birleşik Devletleri, Irak'ta bir kez daha bir savaşın içine çekilemez. Eğer Irak ordusu kendi ülkesini savunmaktan acizse hava saldırıları da silahlar da bir işe yaramaz. Ayrıca Amerika neden Maliki gibi tehlikeli bir liderin paçasını kurtarsın ki?"

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P