banner1199

banner1197

Merkel'den komedyene soruşturma için onay

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında ZDF'de yayımlanan "Neo Magazin Royale" isimli programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretler içeren şiir okuyan Jan Böhmermann'ın yargılanmasını isteyen Türkiye'nin talebinin Alman hükümeti tarafından kabul edildiğini açıkladı.

DÜNYA 15.04.2016, 14:08 15.04.2016, 15:59
Merkel'den komedyene soruşturma için onay

Alman hükümeti, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında, yargılanması talebiyle hukuki süreç başlatılmasına onay verme kararı aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Böhmermann hakkında hukuki süreç başlatılması konusunda koalisyon ortakları içinde farklı görüşlerin bulunduğunu, ancak sonuçta buna onay verilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, "Bu konuda Alman hükümeti onayı verecektir." dedi.

Merkel, Alman hükümetinin kararının, düşünce, basın ve sanat özgürlüğüne karşı olmadığını ve Böhmermann'ın yargılanması anlamına gelmediğini belirterek bu konudaki kararı mahkemelerin vereceğini ifade etti.

Türkiye'nin Almanya ile çok sıkı ve dostane ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Merkel, ekonomik ve ticari ilişkilere ve mülteciler konusunda çok sıkı işbirliği yapıldığına dikkati çekti.

Diğer yandan düşünce özgürlüğünün ve temel hakların korunmasının da Almanya için çok büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Merkel, bunun Türkiye dahil tüm ortak ülkeler için de geçerli olması gerektiğini kaydetti.

 

Merkel ayrıca Alman hükümetinin kararını dayandırdığı ve yabancı devlet temsilcilerine ve kurumlarına hakareti suç sayan Alman Ceza Kanunu’nun 103. maddesinin gereksiz olduğunu, bu maddenin bu yasama döneminde kaldırılacağını bildirdi.

 Türkiye, 31 Mart’ta Almanya’nın İkinci Televizyon Kanalı ZDF’de yayınlanan “ZDF Neo Royal” programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren şiiri okuması nedeniyle Alman Ceza Kanunu’nun 103. maddesine göre Böhmermann’ın yargılanması için Alman Dışişleri Bakanlığına nota vermişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Böhmermann hakkında Alman Ceza Kanunu’nun 185. maddesine göre, hakaretten dolayı Mainz Savcılığında şikayetçi olmuştu. Savcılığa çok sayıda kişi de ZDF yöneticileri ve Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Merkel söz konusu şiiri "bilinçli bir tahkir" olarak nitelemişti.

Alman Ceza Kanunu’nun 103. Maddesine göre, yabancı devlet temsilcilerine ve kurumlarına hakaret edilmesi 3 yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılıyor. Bu hakaretin iftira niteliğinde olması durumunda  ise 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.aa

Yorumlar (0)
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P