banner1199

banner1197

Merkel'in partisi eriyor!

Hamburg'da yapılan eyalet seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi, büyük şok yaşadı. Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Parti oy kaybederken, Sosyal Demokrat Parti seçimlerin galibi oldu

DÜNYA 16.02.2015, 19:05 16.02.2015, 19:07
Merkel'in partisi eriyor!
 Almanya'da hafta sonu yapılan eyalet seçimlerinden sürpriz sonuç çıktı.

Hamburg'da gerçekleştirilen eyalet seçimlerden galip çıkmayı başaran Sosyal Demokrat Parti SPD oldu.

2011'de yapılan seçimlerde yüzde 48,4 oy alan SPD, bu oyunu koruyamayarak yüzde 45,7'ye geriledi. Ancak asıl şoku Almanya Başbakanı Angela Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Parti CDU yaşadı.

2001'deki seçimde oy oranı yüzde 21 olan CDU, Hamburg seçimlerinde yüzde 15.9'a geriledi.

Dresden'de ortaya çıkan PEGİDA'ya destek veren Almanya için alternatif partisinin yüzde 6,2 oy alması ülkede tartışmalara neden olurken, Merkel'in partisi CDU'nun kaybettiği oyların büyük kısmının bu partiye gitmiş olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Sosyal Demokrat Parti, Hamburg'daki seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başardı ancak aldığı yüzde 45,7'lik oy eyalette tek başına iktidar olmasına yetmiyor. SPD'li Belediye Başkanı Olaf Scholz, Yeşiller Partisi ile koalisyon kurmak istediğini açıkladı.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (2)
Polatli 5 yıl önce
cazinin sonu yaklasti.
kemal 5 yıl önce
bu merkel yönetici zekası yok bir yanda milliyetçiyim diyor yahudilere hizmet ediyor bu nasıl alman milliyetçiliği hadi merkelin zekası yok yüzünden belli almanlar bu yahudi lobisi yanlısına niye oy verirler şaşarım
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P