banner1199

banner1197

Mesud Barzani: Esad, PYD ile siyasi anlaşma yapmadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın PYD'ye herhangi bir taahhüt vermediğini söyledi. Barzani, "Esad PYD'yi kullandı ancak hiçbir siyasi anlaşma ve angajman olmadı" dedi.

DÜNYA 16.04.2016, 15:00
Mesud Barzani: Esad, PYD ile siyasi anlaşma yapmadı
"Esad, PYD'yi kullandı. Ancak hiçbir siyasi anlaşma ve angajman yapmadı"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili bu değerlendirmeyi yaptı. Barzani, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın PYD'ye herhangi bir taahhüd vermediğini söyledi.

Türk Hava Yolları'nın 10 Nisan’da Diyarbakır-Erbil arasında uçak seferlerinin başlaması dolayısıyla bir grup AKP milletvekilli, iş adamları ve bazı bürokratlar Erbil’e gitmişti. Heyet, Erbil'de Barzani ile bir araya geldi.

Kapalı görüşmeye AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AKP milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Orhan Miroğlu ile Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanı Muhsin Kızılkaya da katıldı.

Barzani görüşmede, Suriye’de hükümetin tavrı ve PYD’nin bölgedeki pozisyonuyla ilgili konuştu. Barzani, "Rojava’dan aşiret liderleri geldi, bize sığındılar. PYD’nin uyguladığı baskı ve zulümden kaçmışlar" dedi.

Barzani, Esad’ın bu süreçte PYD’yi kullandığını ancak onlarla hiçbir siyasi anlaşması ve angajmanı olmadığını söyledi. Barzani, “Kürtlere statüyü garanti altına alacak hiçbir taahhüt yok ortada” dedi. 

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P