banner1199

banner1197

Moğolistan'daki festival 23 Nisan kutlamaları ile başladı

Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da düzenlenen 3. Ulan Bator Türk Kültür Günleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleriyle başladı.

DÜNYA 23.04.2016, 17:55
Moğolistan'daki festival 23 Nisan kutlamaları ile başladı
Türkiye’nin Ulan Bator Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen 3. Türk Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında ilk olarak, TBMM'nin 96. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.

Türk büyükelçiliğindeki Atatürk büstü önünde düzenlenen törene büyükelçilik yetkilileri, TİKA'nın Ulan Batur Program Koordinatörü Veysel Çİftçi, başkentteki iki devlet okulu, Ulan Batur Uluslararası Okulu, Amerikan ve İngiliz Okulu’ndan Moğol ve Türk öğrencilerle öğretmenler katıldı. 

Tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunulması, ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Türkiye’nin Ulan Batur Büyükelçisi Murat Karagöz, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve törene katılan çocuklarla "Türk-Moğol dostluğu" adına fidan dikti.

Karagöz daha sonra, kendisini ziyarete gelen öğrencilerle öğretmenlerini kabul etti ve 11. sınıf öğrencisi Yumçgmaa Atarbold’u sembolik olarak makam koltuğuna oturttu.

Moğol kız öğrenci Atarbold, elçilik koltuğunda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak dünyada küresel barışın hakim olması için dünyanın eğitimli çocuklara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dünya çocuklarına seslenen Atarbold, “Dünyada barış için iyi bir eğitim almamız gerekiyor.” diye konuştu. Atarbold, “Türk Büyükelçisi Sayın Ahmet Karagöz, beni makam koltuğuna oturttu. Bu fırsattan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada bulunmaktan çok memnunum. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı ilk kez kutluyorum. Çok güzel bir bayram” diye konuştu.

- “Türkler ve Moğollar, akraba milletler”

Büyükelçi Karagöz, ilk Türk devletinin bu topraklarda kurulduğunu anımsatarak, Türkiye ve Moğolistan halkları arasındaki tarihi bağları anlattı. “Türkler ve Moğollar, akraba milletlerdir” diyen Karagöz, “Tarihte ilk Türk devleti, bu topraklarda kurulmuş. Bunun en göze çarpanı Göktürk devletidir. Tarihte yollarımız birkaç kez kesişmiş. 1920’lerde Türkiye ile Moğolistan bağımsızlıklarını ilan etmiş ve 70 yıl boyunca birbirimizden uzak kalmışız.” ifadesini kullandı.

Moğolistan’da Türkiye’ye büyük ilgi gösterildiğini belirten Karagöz, Moğolistan’da Türkiye’ye olan ilgiyi pekiştirmek amacıyla Türk Kültür Günleri'ni düzenlediklerini ifade etti.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
12°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P