banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Moskova'da Libya buluşması

Libya'daki taraflar ateşkesin ardından Rusya'da bir araya geldi. Libya'nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac ve Halife Hafter, Moskova'da buluşacak. Öncesinde Türk heyet Serrac'la Rus Heyet ise Hafter'le bir araya geldi.

DÜNYA 13.01.2020, 16:59
Moskova'da Libya buluşması

Libya konulu diplomasi trafiği hız kazandı. Moskova'da Libyalı taraflar Türkiye ve Rusya'nın ara buluculuğunda ateşkesi görüşecek.

Berlin konferansı öncesinde taraflar Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısına uydu. Ateşkesin ardından gözler Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Hafter'e bağlı güçlere çevrildi. Bölgede silahlar sustu. 

Ateşkesin ikinci gününde, Libya'nın doğusunda hakim konumda olan Halife Hafter, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac ile görüşmek üzere Moskova'ya geldi. İki ismin Libya konusu ile ilgili müzakerelerde bulunması bekleniyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli istihbarat Başkanı Hakan Fidan da Moskova'da. 

Heyet Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Libya konulu toplantı yaptı. 

Toplantının hemen ardından Milli Savunma Bakanlığı bir paylaşım yaptı. Yapılan açıklamada "Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da barış ve istikrarın yeniden tesisine yönelik devam eden girişimler kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Sn Hakan Fidan ile birlikte Moskova’da temaslarda bulunuyor." ifadeleri kullanıldı.

Türk ve Rus heyetler arasındaki görüşmelerin ana gündem maddelerinden biri de İdlib'ti. Toplantı sonrası Rusya Genelkurmay Başkanlığı, İdlib'de sivillerin tahliyesi için 3 yeni kontrol noktası açıldığını açıkladı.

Türk heyetin bir diğer görüşmesi Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac ile oldu. 

Türk heyet Serrac ile görüşürken,  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hafter'le bir araya geldi. 

Diplomatik kaynakların aktardığı bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Moskova’da Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı yapması ön görülüyor.

Moskova'daki görüşmeler öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti başkanıyla bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 2 bucuk saat sürdü.  Görüşme ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, 8 Ocak'ta yaptıkları ortak basın açıklamasında, Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.

Libya Ulusal Mutabakat Hukümeti, ateşke olumlu karşılık vemişti. Halife Hafter ise önce kabul etmedi, ardından ateşkese uyacağını duyurdu. Böylece ateşkes gece yarısından sonra yürürlüğü girdi. 
 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P