banner1199

banner1197

Mülteci teknesi battı, onlarca mükteci Akdeniz'de kayboldu

Yüzlerce göçmeni taşıyan mülteci teknelerinin Akdeniz'de kaybolduğu açıklandı. İtalyan kurtarma ekipleri 108 kişiyi kurtarıldığını duyurdu. Akdeniz'de kaybolan mültecilerin kaç kişi olduğu bilinmiyor. Facia üzerine Avrupa Birliği, Akdeniz'deli Sophia adlı operasyonu genişletme kararı aldı.

DÜNYA 19.04.2016, 16:49
Mülteci teknesi battı, onlarca mükteci Akdeniz'de kayboldu
Açlıktan ve savaştan kaçan mültecilerin hedefi Avrupa. Ama onlarcası Avrupa'ya ujalaşamadan Akdeniz'de ya da Ege'de hayata veda ediyor.

Akdeniz'de dün gündeme düşen facia ile ilgili resmi bilgiler geldi. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarell, Afrika ülkelerinden yola çıkan mültecilerin tekneleri battığını, mülteciler Akdeniz'de kaybolduğunu açıkladı. 

Çevredeki balıkçıların ihbarı üzerine İtalyan sahil kurtarma ekibi bölgeye gitti. 108 mülteci kurtarıldı, 8 mültecinin cesedine ulaşıldı. 

Facia Avrupa Birliği'nin de gündeminde. Avrupa Dışişleri Bakanları ile yapılan toplantıda Akdeniz'deki mülteci faciası konuşuldu. Toplantıda Avrupa Birliği’nin Sophia adlı operasyonunu genişletme ve Libya ile işbirliği yapma kararı alındı. Avrupa, Libya'ya ekonomik yardım yapılacak. 


 

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P