banner1199

banner1197

NATO olağanüstü toplanıyor!

Rusya’ya ait bir savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından; Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

DÜNYA 05.10.2015, 15:03 05.10.2015, 15:06
NATO olağanüstü toplanıyor!

Söz konusu gelişme, Sinirlioğlu-Stoltenberg görüşmesinde ele alındı. Stoltenberg, Türk hava sahasının Rus savaş uçağı tarafından ihlal edilmesinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, konunun müttefik ülkeler arasında görüşülmesi için Kuzey Atlantik Konseyi’ni (NAC) toplantıya çağırdığını söyledi.

NATO’nun Türkiye’nin güvenliğini sağlama konusundaki kararlı tutumunun sürdüğüne vurgu yapan Stoltenberg, “Rusya’nın eylemleri bölgenin güvenliğine ve istikrarına katkı sağlamıyor” dedi.

Rusya’ya NATO’nun hava sahasına tam saygı göstermesi ve İttifak ile gerilimi tırmandırıcı eylemlerden kaçınması çağrısı yapan Stoltenberg, “Rusya’ya IŞİD’le mücadeledeki çabalarını uluslararası koalisyonunkilerle uyumlu hale getirmesi için gerekli adımları atmasını ısrarla tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

AFP'ye konuşan bir NATO yetkilisi, Sinirlioğlu ile Stoltenberg'in "hafta sonunda yaşanan olaylar ve Suriye'deki durumu" ele alacağını söylemişti. Yetkili, görüşmenin Türkiye'nin talebiyle gerçekleşeceğini sözlerine eklemişti. (hürriyet)

 


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA:

 Sayın Cumhurbaşkanımızın Belçika ziyareti için Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türk hava sahasının Rusya Federasyonu uçakları tarafından ihlal edilmesi de dahil, Rusya Federasyonu'nun Suriye'deki askeri mevcudiyeti konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Stoltenberg, NATO'nun Türkiye'nin güvenliğine yönelik sorumluluğunu teyid ederek, son gelişmeleri görüşmek üzere bugün öğleden sonra Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı yapılacağını vurguladı. Stoltenberg ayrıca, hava ihlallerine karşı Türkiye'ye yönelik NATO dayanışmasını da vurguladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P