banner1199

banner1197

Özerklik talebine "çıkın" yanıtı

YPG ve PKK'lıların siyasi temsilciliğini üstlenen Suriye Demokratik Konseyi'nin, Suriye devletine savaş sonrası özerklik talebi yaptığı iddia edildi. Şam'da yapılan görüşmede Suriye'nin özerklik teklifini reddettiği belirtildi.

DÜNYA 15.08.2018, 13:18 15.08.2018, 15:55

Amerika'dan beklediği desteği bulamayan PKK uzantısı YPG, özerklik istedi. Suriye Devleti'nin yanıtı "Amerikalı askerlerle birlikte bölgeden çıkın" oldu. 

Suriye’nin kuzeyinde bünyesinde YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi temsilcisi olan Suriye Demokratik Konseyi'nin geçen hafta hükümet temsilcileriyle görüştüğü iddia edildi.

Reuters’a konuşan Suriye Demokratik Konseyi yetkilisi, Şam’daki görüşmede savaş sonrası Suriye’de YPG'nin de arasında olduğu kürt gruplara özerklik verilmesinin ele alındığını söyledi. 

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed de görüşme ile ilgili konuştu. Amed, Şam’daki temasın Suriye hükümetiyle yapılan ikinci görüşme olduğunu ileri sürdü. 

Heyet görüşmede, kürtler için bölgesel özerklik öngören bir anayasa reformu yapılmasını talep etti. İlham Ahmed, Suriye hükümetinin bu talebe olumlu yanıt vermediğini kaydetti. 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, kuzeyde Rojava bölgesi olarak adlandırılan bölgede, bünyesinde terör örgütü YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri ile sahada varlık gösteren Amerikan askerlerinin Suriye’den çıkmasını istiyor. 

ulusal.com.tr

 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P