banner1199

banner1197

Pompeo'dan İran açıklaması

İran'da benzin zammı gösterileri siyasi arenayı hareketlendirdi. İran Dini Lideri Hamaney, zammı destekledi, protestoların devrim karşıtları tarafından yapıldığını söyledi. Amerika ise İran'daki sokak eylemlerine destek verdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor" mesajını paylaştı.

DÜNYA 17.11.2019, 12:54 17.11.2019, 18:17
Pompeo'dan İran açıklaması

Zengin petrol rezervleri ile dünyanın önde gelen ülkelerinden İran'da akaryakıt zammı ile başlayan prostestolar sürüyor.

Tahran'ın giriş-çıkış yolları göstericiler tarafından trafiğe kapatıldı. Tahran Büyük Pazarı'nda kepenklar açılmadı. 

Başkent Tahran'a kadar sıçrayan eylemlere karşı ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Şiddet gösterilerine karışan 40 kişi gözaltına alındı. İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, gösterilere karşı tahammüllü davranılmayacağını belirtti. 

Şuana kadar 1 kişinin yaşamını yitirdiği eylemlere ilişkin İran dini lideri Ali Hamaney'den sessizliğini bozdu. Hamaney, yapılan zammın arkasında olduğunu açıkladı. 

Yaşananların perde arkasında İran düşmanlarının olduğuna işaret eden Hamaney, İran halkının gösterilere katılmadığını söyledi. 

Amerika'dan ise eylemlere destek açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tiwetter üzerinden 1.5 yıl önce yayınladığı mesajı hatırlattı. Pompeo, "İran halkına bir buçuk yıl önce söylediğim gibi ABD sizinle” ifadelerini kullandı.

Pompeo 1.5 yıl önce hem Farsça hem de İngilizce yayımladığı mesajda, "İran halkı hükümetlerinin 40 yıl süren zorbalığına ve suistimallerine karşı sessiz kalmıyor. Biz de sessiz kalmayacağız. İran halkına bir mesajım var: ABD sizi duyuyor, destekliyor ve sizinleyiz“ demişti.

Güvenlik güçleri ve göstericiler arasında arbede yaşanırken Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr'de okullar tatil edildi.

İran parlementosu ise Pazartesi günü olağanüstü toplanma kararı aldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katılacağı duyuruldu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P