banner1199

banner1197

Putin'den Suriye hamlesi: BM'ye başvuracağız

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye'deki kimyasal saldırının soruşturulması için BM'ye başvuracağız. ABD'nin Şam'ın güneyini vuracağına dair duyum aldık" dedi.

DÜNYA 11.04.2017, 15:47 11.04.2017, 16:43
Putin'den Suriye hamlesi: BM'ye başvuracağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'nin başkenti Şam kırsalında provokasyon hazırlığına dair duyum aldıklarını açıkladı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşmesinin ardından Moskova'da basın toplantısı düzenleyen Putin, Suriye ordusunun İdlib'in Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlediği iddialarını 'provokasyon' olarak niteledi.

​'BAZI MADDELER ATIP SUÇUNU SURİYE HÜKÜMETİNE YIKMAYI PLANLIYORLAR'

Putin, bazı kişilerin Şam kırsalı dahil olmak üzere başka bölgelerinde suçunu Suriye hükümetine atacakları provokasyon hazırlığında olduklarına ilişkin bilgi aldıklarını söyledi.

Putin şöyle konuştu: "Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, benzer provokasyonlar —bunu başka şekilde tanımlamam mümkün değil- Şam kırsalı da dahil olmak üzere Suriye'nin başka bölgelerinde de hazırlanıyor. Bazı maddeler atıp suçu Suriye hükümetine yıkmayı planlıyorlar."

'OLANLAR BANA IRAK İŞGALİNİ HATIRLATIYOR'

Putin şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı Mattarella'ya bu olanların bana, 2003'ü hatırlattığını söyledim. O yıl, ABD temsilcileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bir oturumunda Irak'ta bulunduğunu söyledikleri kimyasal silahları göstermişti. Bunun sonrasında Irak'ta askeri bir operasyon başlatılmıştı. Bu operasyonda Irak'ın harap olması, terörist tehdidin artması ve IŞİD'in belirmesiyle sonuçlanmıştı."

PUTİN'DEN ABD'YE: SIKILDIM KIZLAR

Putin, Irak'ta yaşanan sürecin bir benzerinin Suriye'de sahnelendiğini ifade etti: "Şimdi de aynı şeyler oluyor. Bunlar bana yazarlarımız İlf ve Petrov'un bir romanlarındaki sözlerini hatırlatıyor: 'Sıkıldım kızlar' demek istiyorum. Bunların hepsini gördük."/sputnik

Yorumlar (1)
m b 3 yıl önce
Putin. Seni. Seviyorum. Sen. Coook. Yasayasin. Cunki. Dunyaya. Lazimsin
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P