banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Putin-Obama görüşmesi bekleniyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, New York'taki BM Genel Kurulu çerçevesinde bugün bir araya geliyor. Böylece iki lider arasında uzun süredir devam eden ‘sessizlik' sona erecek. Ancak tarafların birçok konuda derin görüş ayrılıkları yaşaması nedeniyle görüşmeden ‘ilişkilerde ısınmaya' yol açacak bir sonuç beklenmiyor.

DÜNYA 28.09.2015, 15:24 28.09.2015, 15:39
Putin-Obama görüşmesi bekleniyor

Rusya lideri Putin ve ABD Başkanı Obama'nın bugün New York'ta gerçekleştireceği görüşmeye yaklaşık bir saatlik zaman ayrıldı. Putin ve Obama'nın iki yıldır resmi formatta ikili görüşme yapmaması nedeniyle temas kritik önem taşırken liderlerin ele alması gereken konuların sayısı da artmış durumda. Tarafların bir saatlik görüşmede, özellikle terör örgütü IŞİD ile mücadele ve Ukrayna krizinin barışçıl çözümü için imzalanan Minsk Anlaşması'nın hayata geçirilmesi gibi önemli konularda görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

‘TEK GÖRÜŞMEYLE BİR ŞEYLER ÇÖZÜLMEZ'

Uzmanlar ise görüşmenin ikili ilişkilere olası etkileri konusunda pek iyimser değil. RIA Novosti'ye konuşan Rus politika uzmanı Aleksey Martınov, görüşmeden ‘ilişkilerde ısınmaya' yol açabilecek bir sonuç beklenmemesi gerektiğini belirtti: "Tek görüşmeyle bir şeylerin çözülebileceğini düşünmüyorum. Ama ilişkilerimize yeni kötü şeylerin eklenmesi, ne ülkelerimize ne dünyaya yarar. Bence sadece Putin değil Obama da bu görüşte. Umarım buluşma sırasında yanlış anlaşmalar ortadan kaldırılır."

 

‘BULUŞMA, RUSYA'NIN İMAJI İÇİN ÖNEMLİ'

MGIMO Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mihail Troitsky ise görüşmenin tarafların Suriye ve Ukrayna tutumlarında yakınlaşma yaratma ihtimalinin düşük olmasına karşın Rusya için büyük önem taşıdığını vurguladı: "Görüşme, Rusya için her halükarda önemli bir imaj etkisi yaratacak. Rusya lideri, ABD Başkanı ile görüşüp ona Moskova'nın pozisyonunu aktaracak." (sputnik)

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P