banner1199

banner1197

Putin: Trump döneminde ABD'ye güvenimiz azaldı

Putin'den NATO ülkelerine: Hepsi, analiz etmeden 'Çin oyuncakları' gibi başlarını salladı

DÜNYA 12.04.2017, 12:21 12.04.2017, 13:06
Putin: Trump döneminde ABD'ye güvenimiz azaldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO ülkelerini, ABD'nin kimyasal saldırı iddiaları üzerine Suriye'yi vurmasını düşünmeden onaylamakla suçladı. Putin, NATO müttefiklerini 'olanları analiz etmeden başlarını sallayan Çin oyuncaklarına' benzetti.

Putin, Rusya'da yayın yapan Mir 24 televizyonuna verdiği mülakatta, NATO ülkelerinin ABD'nin Suriye'yi vurmasına verdikleri olumlu tepkileri eleştirdi.

'SURİYE ORDUSUNUN KİMYASAL SİLAH KULLANDIĞININ KANITI NEREDE?'

"NATO müttefikleri nasıl davrandı? Hepsi, olanları analiz etmeden Çin oyuncakları gibi başlarını salladı" diyen Putin şöyle devam etti: "Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığının kanıtı nerede? Kanıt yok. Fakat uluslararası hukukun ihlali var. Bu, açık bir gerçek. Zira Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) onayı olmadan egemen bir devlet vuruldu."

Putin önceki gün İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun İdlib'in Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlediği iddialarını 'provokasyon' olarak nitelemişti.

Putin şu ifadeleri kullanmıştı: "Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, benzer provokasyonlar —bunu başka şekilde tanımlamam mümkün değil- Şam kırsalı da dahil olmak üzere Suriye'nin başka bölgelerinde de hazırlanıyor. Bazı (kimyasal) maddeler atıp suçu Suriye hükümetine yıkmayı planlıyorlar."

"TRUMP DÖNEMİNDE ABD'YE GÜVENİMİZ AZALDI"

Putin, Rusya'da yayın yapan Mir 24 televizyonuna verdiği mülakatta, Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin Trump döneminde, Obama döneminde olduğundan daha fazla kötüleştiğini söylemenin mümkün olup olmadığı sorusuna "İlişkilerdeki güven seviyesinin çalışma düzeyinde, özellikle de askeri düzeyde iyileşmediğini, tam tersine azaldığını söylemek mümkün" yanıtını verdi.

Suriye ordusunun İdlib'de kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları üzerine ABD'nin Humus yakınlarındaki bir hava üssünü vurması, Moskova ve Washington arasında gerilime neden olmuştu.

ABD bu saldırı ile ilk kez Suriye hükümetini doğrudan hedef almıştı./Sputnik

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P