banner1199

banner1197

Putin’den Esad’a bağımsızlık tebriği

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin 71. bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı tebrik etti.

DÜNYA 18.04.2017, 15:11
Putin’den Esad’a bağımsızlık tebriği

Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Esad’a bir telgraf gönderen Putin, Rusya’nın, Suriye krizinin geniş katılımlı ulusal diyalog yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözümü için destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.

Altı yılı aşkın bir süredir çatışmaların pençesinde olan Suriye, dün Fransız sömürgesinden kurtuluşun 71. yıldönümünü kutladı.

Suriye tarihindeki bu özel güne yönelik olarak Halep’te düzenlenen etkinlikte Halep valisi, Suriye müftüsü, askeri yetkililer ve Baas partisi temsilcileri, Suriye’nin bağımsızlığı için yürütülen mücadelede hayatını kaybedenleri anmak için ebedi ateş anıtı önüne çiçek bıraktı.

Daha sonra bir hastaneyi ziyaret eden yetkilier, günümüzde Suriye’yi terörden korumaya çalışanlarla sohbet etti.

Fransa, Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılan Suriye’yi 1920 yılında sömrgesi haline getirmişti. 26 yıl Fransız sömürgesi olarak kalan Suriye, 2. Dünya Savaşı sona erdikten sonra 1946 yılında Fransız sömrügesinden kurtulmayı başarmıştı.  /Sputnik

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P