banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Romanov hanedanının en yaşlı üyesi hayatını kaybetti

Rusya İmparatorluğu'nu yöneten son hanedan Romanov hanedanının son Çarı 2. Nikolay'ın en yaşlı akrabası Dmitriy Romanov, 90 yaşında hayatını kaybetti.

DÜNYA 02.01.2017, 16:51
Romanov hanedanının en yaşlı üyesi hayatını kaybetti

Danimarka'da yaşayan Romanov hanedanının en yaşlı üyesi yazar ve tarihçi Dmitriy Romanov'un geçen hafta acilen hastaneye kaldırılmasının ardından 31 Aralık akşamı hayatını kaybettiği belirtildi.

Romanov'un eşi Prenses Teodora Alekseyevna, Rus basınına yaptığı açıklamada "Dmitriy Romanoviç 31 Aralık akşamı hastanede vefat etti" ifadelerini kullandı.

Fransa'nın Cap d'Antibes kentinde 17 Mayıs 1926'da dünyaya gelen Dmitriy Romanov'un babası Roman Petroviç Romanov, Çar 2. Nikolay'ın kardeş torunu ve vaftiz oğluydu.

Romanov hanedanı, 1917 yılındaki Rus devrimi sırasında devrilmişti. 1918 yılında da Rusya'nın son Çarı olan 2. Nikolay, ailesi ve birkaç hizmetçisiyle birlikte Ekaterinburg kentinde Bolşevikler tarafından kurşuna dizilmişti.

PUTİN'DEN BAŞSAĞLIĞI

Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Dmitriy Romanov'un ölümüyle ilgili ailesine başsağlığı dilediği belirtildi. Açıklamaya göre Putin, aynı zamanda Rusya Romanov Vakfı, Prens Dmitriy Romanov Hayır Kurumu gibi kuruluşların başkanı olan Romanov'la ilgili şu ifadeleri kullandı: "Dmitriy Romanov, vatanına ve halkına duyduğu içten sevgiyle hayır faaliyetleri görevini yürütüyor, uluslararası insani ilişkilerin gelişmesine çaba sarf ediyordu. Romanov Hayır Kurumu yetim, engelli ve gazilere yardım ediyordu."

Açıklamada ayrıca Putin'in, Rusya'nın Prens Dmitri ile gurur duyduğunu aktardığı ifadeleri yer aldı./Sputnik

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P