banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Ruhani'den 20 adet nükleer IR6 talimatı... 'Zorlarsanız seri üretime geçeriz'

ABD ile İran arasındaki 'terör listesi' gerilimi artıyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da Milli Nükleer Teknoloji Günü töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Ruhani, Natanz'daki nükleer enerji tesisinde 20 adet geliştirilmiş IR6 santrifüjün kurulması talimatını verdi. Ruhani ABD'ye ' Bizi zorlarsanız yüksek teknolojili IR8 santrifüjlerinin seri üretimine başlarız' sözleriyle seslendi

DÜNYA 09.04.2019, 15:14 09.04.2019, 16:56

Milli Nükleer Teknoloji Günü nedeniyle başkent Tahran'da düzenlenen fuara katılan Ruhani, Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile 114 nükleer sanayi ürününü tanıttı.

Buradan İran'ın güneyindeki Buşehr eyaletine bağlı Natanz'daki nükleer tesise video konferans yöntemiyle bağlanan Ruhani, 20 adet geliştirilmiş nükleer IR6 santrifüjün kuruluma geçirilmesi talimatını verdi.

Ruhani, IR6 santrifüjün yanı sıra plazma teknolojisi, zenginleştirme atıkları ve MV6 elektron hızlandırıcı cihazıyla ilgili nükleer projelerin de açılışını gerçekleştirdi.

IR6 santrifüj projesinin kısa sürede tamamlanacağı ve test aşamasına geçeceği belirtildi.

ABD'YE TERÖR SUÇLAMASI

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin Ortadoğu'da terörizmi bir araç olarak kullandığını ve terör örgütü IŞİD liderlerine sığınma imkanı sağladığını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD yönetimi tarafından terör örgütü ilan edilmesini "hata" olarak niteleyen Ruhani, "Kibirli dünya güçleri ve ABD, Devrim Muhafızları Ordusu'nu terörist olarak nitelemek suretiyle İran'a karşı yenilgisini ve kinini telafi etmeye çalışıyor. Bu hata Devrim Muhafızlarını daha da güçlendirecek. ABD bölgede teröristleri bir araç olarak kullanırken ve DEAŞ (IŞİD) liderlerine sığınma imkanı sağlarken Muhafızlar, Irak ve Suriye'de onlara karşı savaşıyor" ifadelerini kullandı.

İran'a ait yolcu uçağının 1988'de ABD güçleri tarafından düşürülmesine işaret eden Ruhani, şunları söyledi:

"Küresel terörizmin başını siz çekiyorsunuz. Fars (Basra) Körfezi üzerinde İran yolcu uçağını 1988'de hangi güçler düşürdü? İran halkı ve yetkililerini kana bulamak için terör gruplarını destekleyen ve onlara patlayıcı maddeler sağlayanlar İran'ı sulta dönemine geri döndürmek istiyor."

IR8 TEHDİDİ

ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmadaki diğer imzacı ülkelerin de yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde anlaşmadan çekilebileceklerini belirten Ruhani, "Sabrediyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var. Sabrımız zaaftan değil, tedbir ve bölgenin geleceği içindir. İran bu konuda başka bir adım atabilir. Bizi zorlarsanız yüksek teknolojili IR8 santrifüjlerinin seri üretimine başlarız" dedi.


 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P