banner1199

banner1197

Rus ve ABD uçakları karşı karşıya geldi

Amerika ve Rusya, Karadeniz'de büyük bir gerginlik yaşadı. Amerikan donanmasına ait uçak, Rus savaş uçağı tarafından, Rus hava sahasına yaklaştığı gerekçesiyle engellendi. Amerikan ve Rus Savunma Bakanlıkları konuyla ilgili peş peşe açıklamalar yaptı.

DÜNYA 06.11.2018, 10:31 06.11.2018, 17:09

Doğu Akdeniz her geçen gün yeni bir gerilime sahne olurken, Karadeniz'de de sular çalkalandı. Amerikan donanmasına ait bir uçak, Karadeniz semalarında Rus uçağı tarafından engellendi.

Amerika'ya ait donanma uçağı uluslararası hava sahasındayken Rus hava sahasına yöneldi. Moskova'dan gelen açıklamada Amerikan uçağına " güvenli bir şekilde önleme" yapıldığı bildirildi.

"Savaş uçağı mürettebatı, Amerikan uçağının Rus hava sahası sınırını ihlal etmesini engelleyerek gereken tüm güvenlik önlemlerine uygun biçimde ona eşlik etti."

Rusya Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre Karadeniz uluslararası hava sahasında Rus sınırına doğru uçan menşei belirsiz bir hedef belirlenmesi üzerine alarm verildi.

Rus Su-27, Amerikan donanmasına ait  EP-3 tipi uçağı işte böyle engelledi.

Amerikan Donanması'ndan gelen açıklamada ise bu görüntülere tepki vardı.

Açıklamada, Amerikan uçağının "ard yanma özelliği" ile uzaklaştırılması ile ilgili  "güvenli olmayan bir önleme olduğu belirlendi" ifadesi kullanıldı.

Konuyla ilgili Pentagon da açıklama yaptı. Önlemenin 25 dakika sürdüğünü belirten Amerikan Savunma Bakanlığı, Rusya'nın hamlesini sorumsuzca olarak niteledi.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon uçağın "uslararası sularda rutin bir görev yürüttüğünü" savundu.

ulusal.com.tr

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P