banner1199

banner1197

Rusya, İran, Suriye ve Irak'tan terör örgütüne karşı ortak karar

Rusya, İran, Suriye ve Irak IŞİD'e karşı ortak bir bilgi merkezi oluşturma kararı aldı. Bilgi merkezi Irak'ın başkenti Bağdat'ta kurulacak. Derlenen bilgiler analiz edilerek 4 ülkenin Genelkurmay Başkanlıklarına bildirilecek. Askeri yetkililer, Irak’taki Gönüllü Halk Güçleri ile de koordinasyon içinde olacak. Bu arada Fransa, Suriye'deki IŞİD hedeflerini ilk kez vurduğunu açıkladı.

DÜNYA 27.09.2015, 16:24 27.09.2015, 16:33
Rusya, İran, Suriye ve Irak'tan terör örgütüne karşı ortak karar
IŞİD'e karşı mücadelede Ortadoğu'nun 4 önemli aktörü ortak adım atma kararı aldı.

Rusya, Suriye, İran ve Irak ortak bir bilgi merkezi kurmayı kararlaştırdı.

Suriye Haber ajansı SANA'nın Rus askeri ve diplomatik kaynaklarından aktardığı bilgilere göre; Rusya, Suriye, İran ve Irak, IŞİD'e karşı mücadele amacıyla bir bilgi merkezi kuracak. Merkez Irak'ın başkenti Bağdat'ta olacak.

Dört devletin askeri yetkilileri bu merkezde görev alacak. Askeri yetkililer, Irak’taki Gönüllü Halk Güçleri ile de koordinasyon içinde olacak. Rus askeri kaynak; bu merkezin Ortadoğu Bölgesinde bilgi toplayıp analiz ederek üye devletlerin Genelkurmay Başkanlık'larına ileteceğini söyledi.

Bilgi merkezini 4 ülkenin temsilcileri 3'er ay süre ile nöbetleşe yönetecek.

Merkezin IŞİD başta olmak üzere, uluslar arası teröre karşı savaşta bölge devletlerinin birleşmesinde önemli bir rol oynayacağı değerlendiriliyor.

Bu arada Fransa, Suriye'de daha önceden belirlediği IŞİD hedeflerini ilk kez vurdu.

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Suriye'de ilk hava saldırılarının gerçekleştirildiği duyuruldu. Açıklamada "Ulusal güvenliğimizin tehlikede olduğu her durumda hava saldırıları düzenleyeceğiz" ifadelerine yer verildi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P