banner1199

banner1197

Rusya'dan ABD iddiası

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İdlib'in kuzeyine hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Washington yönetiminin Moskova ve Ankara'ya bildirimde bulunmadan İdlib'e saldırdığını açıkladı.

DÜNYA 01.09.2019, 11:35 01.09.2019, 23:45

Ateşkesin ilan edildiği İdlib'e Amerika saldırdı. İdlib'e yakın Maarat Misrin Kasabası'nda onlarca kişini yaşamını yitirdi.

Amerika Centcom Sözcüsü Yarbay Earl Brown yaptığı açıklamada "Bu operasyon ABD vatandaşlarını, ortaklarımızı ve masum sivilleri tehdit eden saldırılardan sorumlu El Kaide liderlerini hedef aldı" ifadelerini kullandı.

Saldırıya Rusya'dan tepki geldi. Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye ve Rusya'ya ait güçlerin ateşkese uyduğu fakat ABD'nin Moskova ve Ankara'ya bildirimde bulunmadan Maaret-Misrin ve Kafer-Haya yerleşimlerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Merkez, ABD'nin bu saldırıyla daha önce varılan tüm mutabakatları ihlal ettiğini vurguladı.
"ABD, İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkesin korunmasını tehlikeye attı, bazı bölgelerde ateşkesi ihlâl etti. Washington'un Rusya ve Suriye'ye İdlib'de hava guruplarını keyfi olarak kullanma konusunda sürekli suçlama yönelttiği dikkate alındığında, ABD'nin bu eylemleri anlaşılmaz. ABD'nin bombardımanı nedeniyle silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırılara rağmen Suriye ordusu, gerilimi azaltma bölgesinde en kısa sürede barışçıl çözüm bulunması için ateşkes rejimini sürdürüyor."

Rusya Savunma Bakanlığı, 31 Ağustos'ta İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Suriye Ordusu'nun ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P