banner1199

banner1197

Son dakika haberleri... Venezuela'da yeni darbe girişimi

ABD'nin petrol kaynaklarına göz diktiği Venezuela'da yeni bir darbe girişimi daha yaşandı. Venezuela hükümeti "Arkasında ABD, Şili ve Kolombiya'nın olduğu girişimin önlendiğini" açıkladı.

DÜNYA 26.06.2019, 22:01 27.06.2019, 02:00
Son dakika haberleri... Venezuela'da yeni darbe girişimi

ABD, Venezuela'nın seçilmiş Devlet Başkanı Maduro'ya yönelik baskı ve darbe girişimlerine devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda piyon olarak kullandığı Juan Guaidó aracılığı ile ülkede darbe yapmaya çalışan ABD, başarısız girişimin ardından bir kez daha harekete geçti. 

Venezuela hükümeti, Maduro'ya karşı yeni darbe girişiminde bulunulduğunu duyurdu. Yapılan kısa açıklamada "Arkasında ABD, Şili ve Kolombiya'nın buluduğu" belirtilen ikinci darbe girişiminin de önlendiği" belirtildi.

23 Ocak'ta kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaidó kısa sürede ABD ve ABD yanlısı bazı ülkelerin desteğini almış, 30 Nisan'da Amerikancı askerler ile ülke genelinde darbe yapmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı. Guaido ile ev hapsine çarptırılan muhalif isimlerden Leopoldo Lopez, bir grup askerle Maduro'yu devirmek istemiş, La Carlota Hava Üssü'nün karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine giderek halkı sokağa çağırmıştı. Muhalifler bu çağrı üzerine sokağa çıkmış, protestolar özellikle Caracas'taki La Carlota etrafında şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarları Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores etrafında toplanmış, muhalif isim Lopez önce Şili, ardından da İspanya Büyükelçiliğine kaçmıştı. Ortağı Guaido da yayımladığı video mesajla halkı yeniden sokağa çağırmıştı. Venezuela ordusu ise Devlet Başkanı Maduro'nun yanında olduğunu açıklamıştı.

Maduro'nun başta Türkiye ve Rusya ile temas halinde olmasına tepki gösteren ABD, devlet başkanlığına kendi adamını getirip ülkenin zengin petrol kaynaklarını sömürmenin planlarını yapıyor.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
13°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P