banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Süleymani ve Mühendis'in taşıdığı mesaj

Ulusal Kanal Irak'ın başkenti Bağdat'ta özel röportajlarla bölgenin nabzını tutuyor. Irak Ordusu'na bağlı Haşdi Şabi'nin Türkmen liderlerinden Yılmaz Neccaroğlu Ulusal Kanal muhabiri Gürkan Demir’in sorularını yanıtladı. Neccaroğlu, ABD’nin suikastı ile öldürülen İranlı Korgeneral Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Lideri El Mühendis'in taşıdığı mektubun satır aralarını, ABD'nin Irak'taki varlığını, Iraklıların ABD askerlerine bakışını anlattı. PKK'nın Türkiye ve Irak için ortak düşman olduğunu vurgulayan Neccaroğlu, "Burada yardımlaşırsak yarın bu mıntıka temiz olacak" dedi.

DÜNYA 15.01.2020, 20:30 15.01.2020, 20:49
Süleymani ve Mühendis'in taşıdığı mesaj

Haşdi Şabi Bölge Komutanı Yılmaz Neccaroğlu, Bağdat'ta Ulusal Kanal Muhabiri Gürkan Demir'e çarpıcı açıklamalar yaptı. 

ABD işlediği suikastinin Irak halkının bağımsızlık mücadelesini engelleyemeyeceğini söyledi Neccaroğlu.
Neccaroğlu, "Sizin de belirttiğiniz gibi bir süre önce, iki büyük şahsiyet  ABD'liler tarafından Bağdat'ta suikaste uğradı, Hacı Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el Mühendis. Kasım Süleymani başbakanımız daveti ile o gece Bağdat'a gelmişti. İran'dan getirdiği bir mesaj da elindeydi. Devletler arası siyasi bazı sorumlulukları vardı ve gelişi resmi bir ziyaretti. İnşallah yerine gelecek isimde ki ağır sorumllukları olacak, Ebu Mehdi'nin yolundan gidecek. Biz hayatttayken kendisine şimdide manevi huzurunda söz verdik aynı yoldan devam edeceğiz." dedi.

Suikast sırasında İranlı General Süleymani ve Haşdi Şabi'nin 2 numaralı ismi El Mühendis'in bir not taşıdığı biliniyor. Peki, o notta ne yazıyordu? 
Neccaroğlu, "Bu konuyu geçtiğimiz günlerde Başbakan dile getirdi ki, ABD ve İran arasında sorunlar çok, ABD İran'a bir çok yoldan mesaj ulaştrmaya çalışıyordu son zmanlardada, Başbakan Abdulmehdi bir arabulucu rolü üstlenmek istedi, bazı sorular vardı, Suriyede bazı gelişmeler vardı, başka yerlerde de, bu mektupta bu sorulara cevap vardı. O mesaj bulunamadı." ifadelerini kullandı.

Neccaroğlu, Irak Parlamentosundan ABD'nin bölgeden çıkarılması kararını hatırlattı. 
Neccaroğlu, "Haşdi Şabi'nin de bu konuya ilişkin hamleleri olacak çünkü Amerikalılar geldi ve bizleri hedef aldılar, bizim liderlerimiz Ebu Mehdi'yi vurdular, onu vurmak Haşdi Şabi'yi vurmaktır, Haşdi Şabi ile ilgili bir fetva verildi Ayetullah Sisitani tarafından bizi vatan müdafasına davet eden biz onun için gelidk haşdi Şabi'ye.  Bu suilkast hem Haşdi Şabi'yi hem Irak Milletini vurmaktır.  Bizim cevabımız ne olacak bekliyoruz onlar Irak'tan çıkınca ayrı bir cevabımız olacak, eğer çıkmazlarsa da farklı bir cevabımız olacak önümüzdeki günlerde göreceksiniz." diye konuştu.

ABD'nin Haşdi Şabi için terör örgütü kararını tanımadıklarını söyleyen Yılmaz Neccaroğlu, "İran güdümü" iddialarını da yanıt verdi. 
Neccaroğlu, "Irak ordusunun bir parçasıyız. Nasıl ki Polis kuvvetleri var Haşdi Şabi de ordunun bir parçasıdır. ABD'liler bizim İran'a bağlı göstermek için çok uğraşıyorlar. Bizim kararlarımız burada çıkar ve biz Irak'ın gücüyüz. Onlar kiminle düşmanlarsa bizimde onların düşmanlarına düşman olmamızı istiyorlar. Bizim İran ile ilişkilerimiz çok iyi, Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi çünkü biz bu gölgede kalacağız buralıyız, kuvvetimizde bu devletlerdendir komşuyuz tarihimiz birdir. ABD'liler nifak sokmaya çalışıyor İran size şunu yapar, Türkiye ile yakınlaşırsanız kötü etkisi olur bunlar burada daha fazla kalabilmek için bunu yapıyorlar." dedi.

Haşdi Şabi liderlerinden Neccaroğlu, PKK'nın Irak ve Türkiye'nin ortak düşmanı olduğunu vurguladı. 
Neccaroğlu, "Bu soru Şehit Ebu Mehdi El Muhendis'e de soruldu ve bu soru sorulurken ben oradaydım. Türk Büyükelçi bu soruyu sordu. Büyükelçi, Sincar'da  PKK var bunlar hem size hem bize düşman. Biz onlara karşı Sincar'da hatta Kandil'de operasyon yaparsak bizimle birlikte olurmusunuz diye sordu. Ebu Mehdi onların süpürülmesi için işbirliğine hazır olduğumuzu ve onların ortak düşmanımız olduğu cevabını verdi. biz size yardım etmeye hazırız hatta onları Sincardan atalım dedi. İkincisi, Ebu Mehdi Türkiye ordusunun bölgede güçlü olduunu biliyordu, eğer Türkiye ile işbirliği yaparsak sınırlarımız güvenli olacak, onlar karşıda biz bu tarafta güvenliği sağlarız. Hem ilişkilerimiz güçleniri kem ekonomimiz güçlenir, İbrahim Halil'den ayrı bir sınır kapısıda olmasını istiyordu, Telaferden geçen, onuda açalım isterdi hem bizim ekonomimize, hem Türkiye'nin ekonomisine katkısı olsun isterdi." diye konuştu.

Haşdi Şabi Bölge Komutanı, Neccaroğlu, Ulusal Kanal aracılığı ile Türkiye'ye mesaj gönderdi. 
Neccaroğlu mesajında "Ben Iraklı olarak konuşuyorum, Türkiye bizim komşumuzdur, bir Türk olarak konuşuyorum dilimiz, tarihimiz biz, biz Türküz Türkmeniz. Irak, Türkiye ve İran'sız olamaz. Bizim ilişkilerimiz iyi olduğunda yaşantımızda iyi olurdu. Sayın Erdoğan Putin ile en son bir araya geldiğinde çok önemli mesajlar verdi biz sevinçle karşıladık Türkmenlerin Irak'ta hukuku olduğunu söyledi. Türkmenlerin haklarına tecavüze müsaade emeyiz dedi. Biz çok mutlu olduk. Biz güçlü olursak Türkiye güçlü olur. Bizler güçlü bir Türkiye ile gurur duyarız. Burada Büyükelçi Fatih bey ile çok iyi ilişklerimiz var Kerküke geldiğinde bizleri de ziyaret eder. İnşallah ilişkiler daha da güçlenir." ifadelerine yer verdi.

HABER-KAMERA: GÜRKAN DEMİR
ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P