banner1199

banner1197

Suriye'de tahliyeler başladı

Astana'da varılan çatışmasızlık anlaşması sonrası Şam'ın Barze mahallesinden ilk grubun tahliyesine başlandı. Silahlı muhalifler ve ailelerinden oluşan grup İdlib'e gidiyor. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Astana varılan anlaşmaya bağlı kalacaklarını söyledi. Türkiye de muhaliflerin liderlerine "teröristlerin provokasyonuna gelmeyin" çağrısı yaptı.

DÜNYA 08.05.2017, 18:48 08.05.2017, 19:05
Suriye'de tahliyeler başladı

Çatışmasızlık anlaşmasından sonra Suriye'de tahliyeler başladı. Silahlı muhalifler ve ailelerinden oluşan ilk grup başkent Şam'dan İdlib'e doğru ilerliyor.

Tahliyeler Barze mahallesinden yapılıyor. Yaklaşık bin 500 kişinin mahalleden çıkması ve bölgenin Suriye ordusuna bırakılması bekleniyor.

Tahliyeler sürerken Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'den bir açıklama geldi. Şam'da açıklamaya yapan muallim Astana'da varılan uzlaşıya uygun hareket edeceklerini söyledi. 

El Nusra ve IŞİD'e karşı mücadelenin devam edeceğini belirten Muallim, Astana'da uzlaşıya varılan gerilimi düşürme alanlarında Birleşmiş Milletlerin ya da uluslararası güçlerin gözlemci olmasını kabul etmediklerini belirtti. 

Amerika'nın Suriye topraklarındaki askeri operasyonlarını da değerlendiren Muallim, Amerika Suriye'ye saldırırsa bunun bir yanıtı olacağını ifade etti. Muallim "bu aşamada Suriye Kürtleri'nin IŞİD'e karşı mücadelesi meşrudur" ifadesini kullandı. Muallim ayrıca Suriye ordusunun hedefinde Deyr Zor kentinin terör örgütü IŞİD'den kurtarılması olduğunu da söyledi. 

Astana uzlaşısı konusunda İran ve Rusya'ya güvendiklerini ifade eden Muallim Türkiye'nin de bu sefer verdiği sözleri tutmasını temenni ettiklerini söyledi. 

Türkiye ise silahlı muhaliflerin liderlerine teröristlerin provokasyonlarına gelmemeleri yönünde çağrı yaptı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P