banner1199

banner1197

Tacikistan ile Özbekistan arasında yeni dönem

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 17 yıl sonra ilk defa resmi ziyaret için Özbekistan'a gitti. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü. Liderler görüşme sonrası, "Ortak Bildiri ve Stratejik Ortaklık" anlaşmasına imza attı.

DÜNYA 18.08.2018, 14:58

Artık iki ülke arasında çözülmeyen herhangi bir mesele kalmadı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 17 yıl sonra ilk defa resmi ziyaret için Özbekistan'a gitti. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı başkent Taşkent'teki Göksaray Cumhurbaşkanlığı Karargahı'nda bir araya geldi. İki lider, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. 

İki ülke arasındaki tartışmalı sınır meseleleri, su kaynaklarının ortak kullanımı ve Afganistan'daki durum ele alındı. Ardından liderler, "Ortak Bildiri ve Stratejik Ortaklık" anlaşmasına imza attı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman "Bölgedeki su ve enerji kaynaklarının ortak kullanımı konusunda mutabık kaldık. Biz, komşularımızı hiçbir zaman susuz bırakmadık ve bundan sonra da susuz bırakmayacağız" dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev de iki ülke arasındaki tüm sorunların çözüldüğünü belirtti.

Mirziyoyev, son dönemde yüzde 30 artan ikili ticaret hacmini yakın gelecekte 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Ayrıca Tacikistan'a Özbek doğalgazının, Özbekistan'a da Tacik elektriğinin sevkiyatının artırılması konularında anlaştıklarını aktardı. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P