banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Trump’tan Irak’taki olaylarla ilgili açıklama

Irak halkının Amerika Büyükelçiliğini işgali, dünya gündemine damga vurdu. Amerika Başkanı Donald Trump ilk açıklamasını Twitter'dan yaptı. Trump Irak halkının eylemlerinden İran'ı sorumlu tuttu. Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo da Irak yönetimi ile telefonda görüştü. ABD'nin Irak'a yaptığı saldırıya ilişkin ise Rusya ve İran'dan tepki geldi.

DÜNYA 31.12.2019, 17:05 31.12.2019, 19:01
Trump’tan Irak’taki olaylarla ilgili açıklama

Amerika, Irak Ordusu'na bağlı Haşd Şabi güçlerini vurunca, Irak halkı isyan ateşini yaktı. ABD elçiliğini işgal eden Iraklıların eylemine ABD Başkanı Donald Trump'tan yanıt geldi.

ABD Başkanı, Amerika'nın saldırısı sonrası yapılan işgalden İran'ı sorumlu tuttu.

Trump, İran'ı hedef alan açıklamasını sosyal medyadan yaptı.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Irak hükümeti ile telefonda görüştü. Pompeo, "Irak'taki Amerikalıları koruyacağız ve savunacağız" dedi. Irak Başbakanı'nın Amerikalıların güvenliğinin sağlanması konusunda teminat verdiğini söyledi.

Tahran ve Moskova ise, Amerika'nın Irak'a yönelik saldırısına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musevi, ABD'nin Irak'ın içişlerine karışmaması gerektiğini belirtti. Musevi, ülkede yabancı askerlerin varlığının gerilimi tırmandırdığını kaydetti.

"ABD terörizminin doğrudan kanıtıdır" diyen İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Tahran bu saldırıyı kınıyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, ABD'nin Basra Körfezi'nde gerilimi tırmandırmaya çalıştığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le yaptığı görüşmede konuşan Lavrov, "Bazı Batılı çalışma arkadaşlarımızın bölgede suni bir gerilim yaratmaya çalıştığını görüyoruz. Rusya ve İran, bu önemli bölgede eşit ve karşılıklı çıkara dayalı ortak hareket etme önerisiyle bu tür hamlelere karşı çıkmaktadır." dedi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P