banner1199

banner1197

Türk heyet Yeni Zelanda'da

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'ya gitti. Terör saldırısının gerçekleştiği Christcurch'e giden Oktay ve Çavuşoğlu, bölgede incelemelerde bulunacak

DÜNYA 17.03.2019, 17:36 17.03.2019, 17:36

Yeni Zelanda'da gerçekleşen ve dünyayı sarsan terör saldırısında ölü sayısı 50'ye yükseldi. Türkiye felaketin yaşandığı yere heyet gönderdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör saldırısının yapıldığı yer olan Christchurch'e gitti.

Oktay ve Çavuşoğlu havalimanında, Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin tarafından karşılandı.

Oktay ve Çavuşoğlu daha sonra Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ile Dışişleri Bakanı Winston Peters ile bir araya geldi.

Görüşmede camiye yapılan saldırının açıkça bir terör eylemi olduğu, müslümanlara yapılans aldırının yarın başka din mensuplarına da yönelebileceği belirtildi.

Oktay ve Peters, terör saldırılarına karşı ortak bir duruş gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan terör saldırısı ile ilgili güncel bilgileri paylaşmak için basın toplantısı düzenleyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Türkiye'den heyet gelmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Oktay ve Çavuşoğlu'nun saldırının gerçekleştiği bölgelerde incelemeler yapması bekleniyor.

Bu arada, Yeni Zelanda'ya Dunedin'de bulunan havaalanı şüpheli paket nedeni ile uçuşa kapatıldı. Polisin tedbir olarak binayı kordona aldığı ve bomba imha ekiplerinin bölgeye sevk edildiği belirtildi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P