banner1199

banner1197

Vahdet Konferansı İran'da başladı

İran, 33’üncü Uluslararası İslami Birlik Konferansına ev sahipliği yapıyor. ‘’Mescidi Aksa’yı Savunmada Ümmet Vahdeti” teması ile başlayan konferansın açılış konuşmasını İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptı. Konuşmasında ABD’yi hedef alan Hasan Ruhani, "ABD bölgeye sadece kan ve ölüm getirdi" dedi.

DÜNYA 14.11.2019, 22:21
Vahdet Konferansı İran'da başladı

33’üncü İslami Birlik Konferansı İran’ın başkenti Tahran’da başladı.

4 yüz’ün üzerinde yabancı konuğun katıldığı konferansın teması, “Mescidi Aksa’yı Savunmada Ümmet Vahdeti” olarak ilan edildi.

Farklı İslam mezheplerinin temsilcileri, akademisyenler ve siyasi isimlerin katıldığı konferansta İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlar ve çözüm yollarının tartışıldığı komisyonlar oluşturuldu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam ülkeleri için dost ve müttefik olmadığını vurgulayarak, "ABD bölgeye sadece kan ve ölüm getirdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, “Onlar, İsrail’in bölge halkı ve hatta Filistinliler tarafından normal bir ülke olarak kabul edildiğini istiyordu. Hatta ABD bu meseleyi parayla çözmeye çalıştı ve bunu “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelendirdiler.” dedi.

“Kudüs’ü işgalcilerin başkenti yapmaya çalıştılar”  diyen Ruhani, “bütün girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Kimilerinin “Amerika çözüm yolu olabilir” fikrini savunduğunu söyleyen Hasan Ruhani, “bize Amerika'nın geçmiş yıllarda hangi ülke halkı ve hangi bölgeye hizmet ettiğini gösterin.” dedi.

Batı Asya’daki, tüm darbe, savaş veya ihtilafın arkasında Amerika ve İsrail’in olduğunu vurgulayan Hasan Ruhani, Emperyalizm ve Siyonizm ile mücadelede İran’ın en ön safta olduğunu söyledi.

Ruhani konuşmasında Irak ve Lübnan’da yaşanan son gelişmeleri de değerlendirdi.

ABD'nin Irak ve Lübnan'daki halk gösterilerini kendi çıkarı için yönlendirmek istediğini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, Lübnan'da ise ABD gösterileri bir iç savaşa dönüştürmeye çalışmakta" ifadelerini kullandı.

HABER KAMERA: YAKUP ASLAN

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P