banner1199

banner1197

Venezuela birkaç saat içinde aydınlanacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hafta başından bu yana sabotaj nedeniyle kesilen elektriğin birkaç saatte çözüleceğini duyurdu

DÜNYA 28.03.2019, 16:08
Venezuela birkaç saat içinde aydınlanacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede hafta başından bu yana yaşanan elektrik kesintisi sorununun birkaç saatte çözüleceğini, çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Maduro, ulusal elektrik şirketi Corpoelec çalışanlarının, Venezuela'nın büyük bölümüne elektrik sağlayan hidroelektrik santralindeki arızanın giderilmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Nicolas Maduro, elektrik sistemindeki arızanın giderilmesi amacıyla bugün ve yarın iş yerleri ve okulların kapalı kalacağını duyurdu.

Maduro ayrıca Venezuela halkına yaşananlar karşısında sakin ve anlayışlı olmaları çağrısında bulundu.

VENEZUELA'DA ÜLKE ÇAPINDAKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

Venezuela'nın büyük bölümüne elektrik sağlayan ve "Guri" adıyla da bilinen hidroelektrik santralinde perşembe günü meydana gelen arıza nedeniyle ülkenin 23 eyaletinin 22'sinde elektrik kesintisi yaşanmıştı.

Corpoelec, hidroelektrik santralindeki arızanın "sabotaj" sonucu ortaya çıktığını ileri sürmüştü.

Maduro da kesintiyle ilgili ABD yönetimini suçlamıştı. Maduro hükümeti, hidroelektrik santraline saldırı düzenlendiğini ve bunun sonucunda ülkenin elektriksiz kaldığını açıklamıştı.

Muhalifler de elektrik kesintisinin yenilenmeyen altyapı sebebiyle meydana geldiğini ileri sürerek Maduro ve hükümeti suçlamıştı.

SU SIKINTISI ARTIYOR

Öte yandan Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela'da şebeke suyu pompalarının bozulması nedeniyle yaşanan su sıkıntısı şehirdeki yaşamı olumsuz etkiliyor.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, su pompalarının elektrik kesintisi nedeniyle bozulmasının ardından, başkent Caracas sakinleri şehrin yüksek bölgelerindeki nehirlere akın ediyor.

Şehrin birçok bölgesinde şebeke suyu sağlanamazken, halk park ve bahçelerdeki kaynak ve hatlardan evlerine su taşıyor.

Hafta başından bu yana yaşanan su kesintisinden dolayı şehir genelinde çok sayıda okul, fabrika ve iş yeri de kapandı.

Öte yandan, Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, elektrik kesintilerine işaret ederek cumartesi günü sokağa çıkacaklarını ve bu gösterilerin 6 Nisan'da devreye sokacakları "Özgürlük Operasyonu"nun bir provası niteliği taşıdığını söylemişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P