banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Yeni Zelanda teröristinin Türkiye'de nerelere gittiği belli oldu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye terör saldırısı düzenleyen ve 50 kişinin ölümüne, 50 kişinin de yaralanmasına yol açan teröristin Türkiye'de kaldığı tarihlerde gezdiği yerler ortaya çıktı. Teröristin iki el ateş edip vuramadığı Somalili Muhammed Abdi Cemal Afi, dehşet anlarını AA muhabirine anlattı. Muhammed Abdi Cemal Afi, "Bana iki kurşun attı ama hiçbiri vücuduma isabet etmedi Allah'a şükür. Allah beni (teröristin) kurşunlarından kurtardı. İlk kurşun başımı sıyırıp geçti. Caminin dışına çıkarken sendeledim, yere düştüm. İkinci mermi koltuk aramdan geçti." dedi

DÜNYA 19.03.2019, 15:33 22.04.2019, 20:53
Yeni Zelanda teröristinin Türkiye'de nerelere gittiği belli oldu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye terör saldırısı düzenleyen ve 50 kişinin ölümüne, 50 kişinin de yaralanmasına yol açan teröristin Türkiye'de kaldığı tarihlerde gezdiği yerler ortaya çıktı.

Terörist İzmir Selçuk'ta Efes ve Meryem Ana Evi'ne gitti. Çeşme Kalesi'ni inceledi. Kayıt sistemi ve kamerası olmayan pansiyonlarda kaldı. Teröristin ayrıca Kazıklı Voyvoda'nın esir tutulduğu Tokat Kalesi'ne gittiği ve Tokat'ta iki gün kaldığı da tespit edildi. Kazıklı Voyvoda'nın Fatih Sultan Mehmet'in emri ile Tokat Kalesi'nde esir tutulduğu biliniyor.

TÜRKİYE'DE 8 KENTE GİTTİ

Terörist Brenton Tarrant, Türkiye'de İstanbul, Tokat, Ağrı, Mersin, İzmir, Sivas, Konya ve Ankara'ya gitti.

İRTİBATLARI ARAŞTIRILIYOR

İzmir'i ziyaret eden terörist Brenton Tarrant'ın Türkiye seyahati boyunca kimlerle irtibatta olduğu araştırılıyor.

İKİ KEZ DENEDİ, ÖLDÜREMEDİ

Nur Camisi'ne yapılan terör saldırısının canlı tanıklarından Muhammed Abdi Cemal Afi, teröristin iki kez denemesine rağmen kurşunlarını kendisine isabet ettiremediğini belirtti.

Katliamın canlı tanıklarından 60 yaşındaki Afi, teröristle yüz yüze geldiği anları ve katliam sırasında gördüklerini AA muhabirine anlattı.

Afi, 15 Mart Cuma saat 13.40'da otoparktan çıkıp cami kapısından girmek üzere olduğu sırada teröristle yüz yüze geldiğini aktardı. 

"Hutbe başlıyordu. Cami kapısında Somalili bir kadın kendi dilimizde 'Cemal kardeşim sana ateş etmek üzere olan arkandaki adama dikkat et' dedi." ifadelerini kullanan Afi, şöyle devam etti:

"Arkama baktığımda adam, silahı yüzüme doğrultmuştu. Aramızda tek bir adım vardı. Birkaç saniye bekledi. Ateş etmiyordu, konuşmuyordu, sadece yüz yüze bakışıyorduk. Sonra gitti. O iki adım attıktan sonra ben cami kapısına doğru koşmaya başladım. Asker gibi giyinmişti. Otomatik silahı vardı. 'Bu şekilde camiye giremezsin, çık buradan' dedi. Bana ateş etti. İlk kurşun başımı sıyırdı ama isabet etmedi. Caminin dışına çıkarken sendeledim, yere düştüm. İkinci mermi koltuk aramdan geçti. Şanslıydım. Sonra geri girdi. Yaptıklarını kaskına yerleştirdiği kamerayla kaydediyordu."

"Kendisine merhaba diyen Hacı Davud Nabi'yi öldürdü"

Afi, Hacı Davud Nabi isimli cemaatten Afgan bir Müslüman'ın ona "Merhaba" dediğini belirterek "Ona merhaba diyen kişiyi öldürdü. İçeri girip ateş etmeye başladı. İnsanlar yere düşüyordu. Caminin farklı kapılarından çıkmaya çalıştılar. İmam hutbeyi durdurdu. Teker teker insanları vuruyordu. Bazılarını kalbinden, bazılarını başından vurdu. Dışarı çıktı, oradaki kadınları öldürdü. Tekrar içeri girdi. Polis ve ambulans çağırdım. Onlar gelene kadar yaklaşık 20 dakika boyunca (terörist) bunu sürdürdü." ifadelerini kullandı. 

Kurşunların kendisine isabet etmemesine rağmen yere düştüğü sırada bacağını incittiğini aktaran Afi, "Doktorlar dizimde kırık olduğunu söyledi. Cenazelerimizi kaldırdık. İnşallah gelecek hafta ameliyat olacağım." dedi.

Afi, "Bana iki kurşun attı ama hiçbiri vücuduma isabet etmedi Allah'a şükür. Allah beni kurtardı. Şehitlerimiz cennete gitti. Onlar camide ibadet için bulunuyordu. Onlar hutbeyi dinliyordu. Onlar cennete gidecek. Hiçbir silahımız yoktu. Masum insanları koruyamadık. Bir bıçağım olsaydı (teröriste) saldırırdım." diye konuştu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P