banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Okulun ilk günü çocuklar için önemli göz uyarısı! Okulun ilk gününde Google'dan doodle

Okul çağında 6 ayda bir göz kontrolü olmalı. Okulun ilk günü velilere bu konuda önemli uyarı geldi. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Peykan Türkçüoğlu, "Çocukta okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma veya ovalama, okurken ve yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma ya da sürekli parmakla takip etme, yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşması, oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama ya da düğme ilikleme gibi el ve göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma, okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürkeli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık baş ağrısı şikayeti olup olmadığı takip edilmeli" dedi. Okulun ilk günü, Google da anasayfasına bir doodle koydu

EĞİTİM-SAĞLIK 09.09.2019, 10:00 09.09.2019, 10:00
Okulun ilk günü çocuklar için önemli göz uyarısı! Okulun ilk gününde Google'dan doodle

Okul öncesinde her 20 çocuktan biri, okul çağında ise her 4 çocuktan birinde görme bozukluklarına rastlanıyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Peykan Türkçüoğlu, erken teşhis için anne ve babaların bilinçli davranarak çocuklarındaki görme bozukluğuna dair yansımaları izlemeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Peykan Türkçüoğlu, görme bozukluğunun aile tarafından nasıl izlenebileceğine ilişkin de ipuçlarını verdi.

Türkçüoğlu, şunları söyledi:

"Çocuğunuz sizinle göz teması kurduğunda her iki gözü birbirine paralel duruyor mu? Gözlerinden birinde içe ya da dışa kayma ya da iki gözü birbirinden bağımsız hareket ediyormuş gibi bir izlenim var mı? Çocukta okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma veya ovalama, okurken ve yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma ya da sürekli parmakla takip etme, yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşması, oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama ya da düğme ilikleme gibi el ve göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma, okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürkeli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık baş ağrısı şikayeti olup olmadığı takip edilmeli. Göz bozukluğu için önlem alınmadığında, çocuk tahtayı iyi göremez. Numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabilir. Çocuğun göz sağlığı için her 6 ayda bir düzenli kontrole götürülmesi gerekir."

GOOGLE'DAN DOODLE

Okulun ilk günü, Google da anasayfasına bir doodle koydu.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P