banner1198

banner1199

banner1197

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, grip aşısı ile igili merakla beklenen açıklamayı yaptı. Aşıların birkaç gün içinde eczaneler ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtılacak. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılacak.

EĞİTİM-SAĞLIK 08.10.2019, 10:51 08.10.2019, 14:23

Yaz bitti, bu yıl kış erken geldi. Salgın hastalık dönemi öncesi Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 

Sağlık Bakanı Fahrett Koca, grip aşılarının dağıtımına başlanacağını duyurdu. 

Sağlıklı bireylerde genellikle bir hafta içinde iyileşen grip, riskli gruplarda ise ağır klinik tablolara hatta ölüme yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı kilolu olanların, huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.

2019 yılı için üretilen grip aşıları eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtılacak. 

Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılabilecek. 
Başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi oranda arttı. Sağlık Bakanı Koca, "Grip hastalığının aktif dönemi" olarak ifade edilen sürecin başladığına dikkat çekti. 

Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden veya virüs içeren damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir. 

Sağlık Bakanı Koca, grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi olmadığını belirtti. Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saatte vatandaşlardan aile hekimlerine başvurmalarını istedi. 

ulusal.com.tr

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P