banner1199

banner1197

Son dakika ıspanak zehirlenmeleri haberleri! Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otundan elde edilen atropinin zararları nelerdir?

İstanbul ve birkaç ilde ıspanak zehirlenmeleri haberleri, gündeme bomba gibi düştü. Vatandaşlar ıspanaklar ile ilgili tedirginlik yaşadı, sorunun kaynağının ne olduğu açıklandı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, ıspanak zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere yapılan başvuruların ardından zehirlenmenin nedenini açıkladı. Peki Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otundan elde edilen atropinin zararları nelerdir?

EĞİTİM-SAĞLIK 04.11.2019, 14:01
Son dakika ıspanak zehirlenmeleri haberleri! Güzelavrat otu nedir? Güzelavrat otundan elde edilen atropinin zararları nelerdir?

İstanbul'da yaşanan Ispanak zehirlenmelerinin ardında yatan atropin maddesinin olduğunun ortaya çıkmasının ardından güzrelavrat otu nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladnı. Kiraza benzer meyveleri olan güzelavrato otunun dallarından üretilen atropin maddesi ise insanlarda zehirlenmelere yol açabiliyor. İşte Güzelavrat otu bilgileri

GÜZELAVRAT OTU NEDİR?

Güzelavrat otu (Atropa belladonna veya Atropa bella-donna), patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. "Atropin" maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan oldukça zehirli yemişleri boyunca olan yapraklarından elde edilir.

Tür, Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'nın yerlisidir ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında da bulunur hale gelmiştir. Yetiştiği alanlar çoğunlukla kireçten zengin topraklı, nemli ve loş yerlerdir. Adı olan "Bella-Donna" İtalyanca'dan köken alır ve "güzel kadın" anlamı gelmektedir. Atropin maddesini kadınlar bir zamanlar göz bebeklerini büyütmek için kullanmışlardır.

Güzelavrat otu dallanmış, otsu ve çok yıllık bir bitkidir, çoğunlukla etli köke sahip bir yarı çalı olarak görülür. Bitki 1.5 metre, uzun oval yaprakları ise 18 cm uzunluğa kadar erişebilir. Çan şekilli çiçekleri hafif yeşil-soluk mor ve az kokuludur. Meyveleri olgunlaştıkça yeşilden parlak siyaha uzanan ve yaklaşık olarak 1 cm uzunluktaki yemişlerdir. Bu yemişler tatlıdır ve zehirli alkoloidler içermelerine rağmen taşıdıkları tohumlarla yayılmayı da sağlayan hayvanlar tarafından iştahlıca tükeltilirler. Atropa belladonna var. lutea olarak isimlendirilen bir varyetesinin soluk sarı çiçekler ve meyveler bulunmaktadır.

Atropa belladona nadir olarak bahçelerde kullanılır yetiştirilmesi genellikle gösterişli yemişleri ve dikey geliştiği içindir. Dünyanın diğer bölgelerinde, eldeğmemiş topraklarda yetişen değeri olmayan türlerinin olduğu bilinmektedir. Küçük tohumların çimlenmesi, tohumun uykuda almasını sağlayabilen sert kabuğuyla da ilişkili olarak genellikle zordur.

Çimlenme değişen sıcaklık koşulları altından birkaç hafta alabilir fakat giberellik asidin kullanımıyla gelişim hızlandırılabilir. Fideler bir yerden bir yere taşınma sırasında çökerten gibi kök zararlarından dolayı steril toprağa gerek duymaktadırlar.

Yorumlar (0)
15°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P