banner1199

banner1197

Yaşlıların kabusu: Kalça kırıkları

Kalça kırıkları yaşlıların kabusu… Ortak sorunları da kemiklerin zayıflaması. Basit bir düşme, kalçada kırık riskini yükseltiyor. Denge ve görme sorunları da eklenince durum ağırlaşıyor. Uzmanlar yaşlılarda ölüm sebebi olabilen kalça kırıklarına karşı ‘dikkat’ diyor. Yüzde yüz engellenemese de alınacak basit önlemlerle kazalardan korunmak mümkün…

EĞİTİM-SAĞLIK 28.10.2019, 20:56
Yaşlıların kabusu: Kalça kırıkları

Günümüzde dünyada 65 yaşın üzeri yaşlı nüfus olarak kabul ediliyor. Yaşlanmayla birlikte kemikler zayıflıyor. Bu da yaşlıların kabusunu gerçeğe dönüştürebiliyor.

Kalça kırıkları, genç bireylerde trafik kazası ya da yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travma nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Yaşlılıkta ise kemik erimesi yani osteoporoz nedeni ile basit bir düşme bile kalça kırıklarına sebep olabiliyor.  

Yüzde yüz engellenemese de evde alınacak basit önlemlerle olası kazalardan korunmak mümkün. Uzmanlara göre, bir de görme ve denge problemleri de yaşanıyorsa daha da dikkat edilmeli…

Yaşlılarda ölüme sebep olabilen kalça kırıklarında aşırı güven de bazen risk unsuru olabiliyor.

Egzersizlere ve tüm önlemlere rağmen kalça kırıkları meydana geldi. Ameliyatla tedavi edilebiliyor. Ancak operasyonun sonrasında yapılması gerekenler var. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Ağuş, Ulusal Kanal’a anlattı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
12°
sisli
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P