banner1199

banner1197

Renkli dünyanın önemi

Gıdalara rengini veren maddeler, sağlığımız açısından farklı faydalar sağlıyorlar. Mevsim itibariyle çilek ve kirazın başını çektiği bu gıdalar yoğun antioksidanlar, anthocyanin ve flavinoid içeriği nedeniyle başta kanser olmak üzere bakın nelere iyi geliyor :

EĞİTİM-SAĞLIK 09.06.2014, 12:39 09.06.2014, 15:05
Renkli dünyanın önemi
Yaban merisini (maviyemiş)
2000'li yıllardan önce ülkemizde yetişmeyen bu meyve ve benzerleri sıklıkla yaban merisini adıyla anılsa da türkçeye çevrildiğinde maviyemiş olarak adlandırılması gerekiyor. Özellikle içerdiği beynin bilişsel fonksiyonları ve yaşlılarda hafızayı düzeltici etkisi olduğu düşünülüyor. Kan basıncı, kalp hızı ve şeker kontrolüne yardımcı oluyor.

Ahududu (frambuaz)

Siyah ve kırmızı cinsleri olan bu meyve, yine anthocyanin içeriği nedeniyl kolesterol yüksekliği olan deney hayvanlarında damar sertliğini engelleyici özelliği olduğu gösterildiğinden insanda da aynı etkisi olabileceği düşünülüyor.

Böğürtlen

Birçok gıdadan antioksidan açısından çok daha zengin olan bu siyah meyve, şekeri yükseltmiyor, beyni yaşlanmaya karşı koruyor ve kemik erimesini engelliyor. Çok daha önemlisi sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu özellik gösteriyor.

Kiraz, Vişne ve Çilek
Ağrı kesici, damar sertliğine karşı koruyucu, iltihap giderici, romatizmal hastalıklar ve gut (eklem iltihabı) hastalığının tedavisine yardımcı, uykuyu düzenleyici etkileri olduğu biliniyor. Ayrıca deney hayvanlarında yüksek yağlı beslenmeye rağmen kilo alımına engel olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor.

Kızılcık
Damar sertliğini engelleyici özelliğiyle, kalp-damar hastalıkları ve inmeye karşı koruyucu etki gösteriyor, kötü kolesterolün düşmesine iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor, idrarı asit hale getirerek idrar iltihabını ve bazı cins böbrek taşlarının gelişimini engelliyor.

Kırmızı lahana, marul ve patlıcan (kabuğu) Antioksidanlar yanında yoğun sülfür içeriği nedeniyle meme kanserine karşı koruyucu etki gösteriyor.

Şalgam (mor/siyah havuç)
Araştırmalara göre; kan yapıcı, güçlendirici, hem ishal kesici, hem kabızlık giderici, karaciğeri koruyucu, damar sertliğini ve kanseri engelleyici olduğunu söyleniyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi
Dr. Özgür Şamilgil

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P