banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

AKP'den açıklama: Seçimden sonra dolar... Beklemediğimiz bir yerden şok geldi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Seçimden sonra döviz piyasasında hareketlenme olacak felan... Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, neden? Çünkü bakın, ağustos ayındaki hareketlenmede beklemediğimiz bir yerden şok geldi. Amerika başkanının çok sert açıklamaları, ABD ile ilişkilerimizin bozulacağı beklentisiyle piyasalar bir anda şoka girdi" dedi

EKONOMİ 21.03.2019, 15:37 22.04.2019, 20:57
AKP'den açıklama: Seçimden sonra dolar... Beklemediğimiz bir yerden şok geldi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen iş dünyası toplantısında konuştu.

Canikli, seçimi etkilemeye yönelik bazı kasıtlı manipülasyonlar yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Seçimden sonra döviz piyasasında hareketlenme olacak felan... Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, neden? Çünkü bakın, ağustos ayındaki hareketlenmede beklemediğimiz bir yerden şok geldi. Amerika başkanının çok sert açıklamaları, ABD ile ilişkilerimizin bozulacağı beklentisiyle piyasalar bir anda şoka girdi. İkincisi cari açığımız, o zaman ciddi yüksek boyutlardaydı, şimdi bu tür şoklara karşı ekonomimiz de uyum sağladı. Nitekim daha sonraki şoklardan etkilenmedi. Hala da devam ediyorlar, tehditler devam ediyor, Amerika Savunma Bakanlığı orjinli. Trump'un üç hafta önce attığı tweet çok daha ağır, diyor ki 'PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye saldırırsanız ekonominizi mahvederiz' ama hiç etkilemedi. Daha önemlisi cari açığımız, döviz ihtiyacımız hızla düşüyor, o nedenle bu tür spekülasyonlar kesinlikle seçimi etkilemeye yönelik kara propaganda. Hiçbir rasyonel, mantıksal, ekonomik bir altyapısı yok."

Nurettin Canikli, fındık ihracatına da değinerek, "Daha önce aynı miktar aşağı yukarı fındık ihraç edilmiş, ortalama yıllık 650 milyon dolar döviz geliri elde edilmiş, bizden önceki tüm o uzun dönemi aldığınız zaman, bizim dönemde yine aşağı yukarı 240-250 bin ton fındık ihraç edilmiş, ortalama 1,7-1,8 milyar dolar döviz geliri elde edilmiş." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P