banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Ankara-Moskova yakınlaşması turizmcileri sevindirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonrasında turizmciler heyecanlandı.

EKONOMİ 30.06.2016, 11:13
Ankara-Moskova yakınlaşması turizmcileri sevindirdi

Ankara ile Moskova'nın yakınlaşması tüm turizmcileri olduğu gibi Bodrum ve Marmarisli işletmecileri de sevindirdi. Yaşanan terör olaylarından endişeli olan Turizmciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi sonrasında büyük sevinç yaşadıklarını açıkladılar. Gelişen bu durumun çok güzel olduğunu söyleyen turizmciler inşallah turizm yeniden canlanacak dediler.

BEKLENEN MÜJDELİ HABER GELDİ 

Konuyla ilgili açıklamaya yapan Royal Arena Otel Genel Müdürü Naki Bozdağ Beklenen müjdeli haberin geldiğini belirterek “Özellikle Antalya'nın ciddi bir şekilde doluluk problemi vardı. Bunun çözüleceğini düşünüyorum. Bu otomatikman Bodrum'u ve Ege kıyılarını da olumlu yönde etkiler. Türkiye’de Rus turistler yönünde ilgi gören tesislerimiz var. Eğer bu yöndeki olumlu gelişme devam ederse Rus Turistlerin birinci tercihi Türkiye olacaktır her zaman olduğu gibi. En kısa sürede Rus ağırlıklı otellerin dolacağını düşünüyorum”dedi.

Amborasia Otel yönetim kurulu Başkanı Turizmci Zeynel Kılıç ise Turizm de her zaman inişler ve çıkışlar olacağını ifade ederek “Rus uçağının düşürülme olayının ardından Türkiye çok büyük etkilerini gördü. Antalya bu durumdan çok ciddi bir zarar gördü. Bodrum’da bu durumdan etkilenmiş oldu. Bu son günlerde İsrail ve Rusya ile olan olumlu gelişmeler, turizme çok büyük bir katkı sağlayacak. Bu terör olaylarının yaşandığı günlerde bizleri bu gelişmeler sevindirmiş durumda. Temelimiz biran önce Rusya’dan ülkemize turistler gelir eğer ilişkiler düzelirse Türkiye’ye karşı kararsız kalan ülkeleri de olumlu yönde etkileyecektir. Güzel günler yavaş yavaşta olsa geri gelecektir. Bu terör olaylarının yaşandığı günlerde biz bir büyün olmalıyız. Biz turizmciler olarak kazandığımız yılar olmuştur, kaybettiğimiz yıllarda olabilir. Morallerimizi bozmamamız gerekiyor”ifadelerini kullandı.
Rus turistlere yönelik yasağın kalmasının yüreklerine su serptiğini söylen TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, “Belki biraz geç kaldık Rus pazarında ama özellikle Ağustos ayı itibarıyla toparlayabiliriz. Yaşanan olumlu gelişmeleri gerek Türkiye açısından gerekse Bölgemiz açısından çok olumlu buluyorum. Umarım bu üzerimize çöken karanlık bulutları dağıtır ve hak ettiğimiz günlere kavuşuruz. Komşularımızla yeniden barış ilişkilerine girmek çok önemliydi. Kavga hiç kimseye bir şey getirmez. Hükümetin bu yöndeki çabaları gerçekten olumlu. Sadece kendi sektörümüz açısından değil, bütün sektörler açısından önemli. Ne diye biz Rusya ile küs olalım. Ne diye biz İran ile küs olalım” dedi.
Otel işletmecisi Ertan Yaylalı ise, Putin ile Erdoğan’ın iyi niyetli diyaloğunun turizm sektörüne iyi yansıyacağını düşündüklerini kaydetti. Yasağın kalkması ile birlikte Rus pazarında yüzde 10-15 gibi bir artışın yaşanacak olmasının kendilerini heyecanlandırdığını ifade eden Yaylalı, en kısa sürede tekrar eski günlere dönmeyi ümit ettiklerini belirtti.

“HÜKÜMETE TEŞEKKÜR EDERİZ” 

Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı (GETOB) Bülent Bülbüloğlu Türkiye turizmi açısından yaşanan sıkışıklığı giderme anlamında Rus turizminin açılmasının çok olumlu bir gösterge olduğuna işaret etti. Bülbüloğlu, ”En azından moralimiz düzelecek. Belki geçen seneki rakamlara yakalayamayacağız ama böyle bir beklentimiz de yok. Antalya ile birlikte 1 milyon Rus’u Türkiye’ye getirebilirsek hem Türk turizmini hem de bölgemiz turizmine ciddi katkısı olacaktır. En azından bölgemizi domino eden pazar, Orta Avrupa, Kuzey Avrupa’da elimiz biraz daha kuvvetlenip tur operatörleri ile masaya oturacağız. Hükümetin de bu anlamda hem Türk ekonomisine hem de Türk turizmine ivme kazandırıcı bu barış sürecini başlatması gerçekten çok olumlu ve teşekkür ediyoruz. Hem İsrail’in hem Rusya’nın dış ilişkilerinde olumlu gelişmeler turizmde çok olumlu bir artı katkı olarak Dünya barışına da şöyle bir ortamda destek vereceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

(İHA)

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P